Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Zeytinyağı, tuz ya da un gibi mutfağın temel gıda malzemelerinden birisidir. Ancak birçok çeşidi olduğu için bu vazgeçilmez lezzeti seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Doğru zeytinyağı seçimi yapmak için birkaç noktaya dikkat edilebilir. İşte zeytinyağı alırken dikkat edilecekler.

Etiketsiz Zeytinyağı Almayın

Zeytinyağının etiketinde enerji ve besin ögeleri, son tüketim tarihi ve hangi tesiste üretildiği gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler bir zeytinyağının güvenilirliği ve sağlığa uygunluğu açısından önemlidir. 

Zeytinyağının en önemli kalite kriterlerinden birisi analiz aşamasıdır. Zeytinyağının sahip olması gereken asit oranı ya da tadının uygunluğu gibi kaliteyi belirleyen özellikler analiz edilir. Önce laboratuvarda kalite kontrol analizleri yapılır. Ardından da duyusal testler yani zeytinyağı tadımı gerçekleştirilir. Sonuçta tüm kalite kontrol standartlarına uyan zeytinyağı üretilir. Komili Zeytinyağı’nın 1878 yılından beri kaliteden ödün vermeden sofralara ulaşmasındaki sırlardan birisi de budur. 

Tüketim Miktarınıza Göre Seçim Yapın

Zeytinyağının saklama koşulları kalitesinin korunmasına etki eder. Şişe kapağının her açılışında zeytinyağı hava ile temas eder. Oksijen zeytinyağının kalitesinin düşmesine sebep olabilir. Bu sebeple aylık tüketim miktarınızı göz önünde bulundurarak zeytinyağı seçimi yapabilirsiniz. Mesela tek başınıza tüketecekseniz Komili Natürel Sızma Zeytinyağının 250 ml’lik şişesini tercih edebilirsiniz. Daha yoğun bir tüketim için 1, 2 veya 3 litrelik Komili Natürel Sızma Zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Kullanım Amacınıza Göre Tür Tercihi Yapın

Zeytinyağını hangi yemek türünde kullanacağınıza bağlı olarak bir seçim yapabilirsiniz. Sıcak yemeklerde Komili Riviera Zeytinyağını tercih edebilirsiniz. Riviera tipi zeytinyağı, sızma zeytinyağına göre daha hafif bir aromaya sahiptir. Yemeklerde zeytinyağı tadının baskın olmaması için riviera tipi zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ancak damak zevkinize göre ızgaraya, kızartmaya ya da fırın yemeklerine de sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz. 

Kahvaltı, başlangıçlar ya da mezeler gibi soğuk lezzetlerde ise yoğun zeytinyağı aromasını almak için sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ancak rivera tek tip olsa da sızma zeytinyağının Komili Taş Baskı, Komili Erken Hasat, Komili Soğuk Sıkma gibi bir çok türü vardır. Peki bu kadar çok tür arasından zeytinyağı nasıl seçilir? Bu seçim, bir kalite değil damak zevki seçimidir. Komili Zeytinyağı soğuk lezzetler serisinden zevkinize uygun bir türü keyifle tüketebilirsiniz. 

Şişe Rengine Dikkat Edin

Işık, zeytinyağının bozulmasını hızlandırabilir. Bu sebeple satın alacağınız zeytinyağının koyu renkli şişe içerisinde olmasına özen gösterebilirsiniz. Zeytinyağını evinizde de mutfak dolabı gibi karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Böylece zeytinyağını etiket üzerinde belirtilen son tüketim tarihine kadar güvenle kullanabilirsiniz. 

Zeytinyağının Rengi Önemli mi?

Sizce hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır? Renginden mi? Bu konuda tereddüt yaşamanız çok doğal bir durum. Çünkü zeytinyağı ile ilgili doğru bilinen yanlışların başında renk konusu gelir. En kaliteli zeytinyağının koyu yeşil olacağı düşünülür. Ancak zeytinyağının renginin kalitesiyle ilgisi yoktur. Hatta zeytinyağı tadımı yapılırken koyu mavi renk bardaklar tercih edilir. Tadım yapan kişinin bu yanlış bilgiden etkilenmemesi amaçlanır. Zeytinyağının altın sarısından koyu yeşile kadar farklı renkleri olabilir. 

Zeytinyağında Yöre Seçimi İçin: Coğrafi İşaret 

Zeytinyağını seçerken dikkat edilecekler arasında yer almasa da kendi zevkinize uygun bir tür bulmanıza yardımcı olacak bir ipucu vardır: Coğrafi işaret. Zeytinyağında coğrafi işaretleme kalite kriteri değildir. Hangi yöreden elde edildiğinin tescilidir. Türk Patent ve Marka Kurumu coğrafi işareti şöyle tanımlar; ¨Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir.¨ Eğer özellikle belli bir yörenin zeytinyağını yemek isterseniz coğrafi işarete dikkat edebilirsiniz. Örneğin Komili Soğuk Sıkma Zeytinyağı Ayvalık Zeytinyağı coğrafi etiketine sahiptir. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar