Yüksek Polifenol Zeytinyağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

yüksek polifenol zeytinyağı nedir

Ekim ayı, erken hasadın başladığı dönemdir. Zeytinler henüz yeşilken toplanır ve yoğun aromatik değere sahip olan o eşsiz lezzet elde edilir: Erken hasat zeytinyağı. Zeytinyağı tiplerinin her biri kendine has olan lezzetlerini yakalama peşinde koşanlardansanız erken hasattan bahsedilirken “yüksek polifenol” ifadesini duyabilirsiniz. Çoğu kişi gibi sizin de aklınıza ¨Polifenol değeri yüksek zeytinyağı nedir ve polifenol ne işe yarar?¨ sorusu gelebilir. Bu soruların cevabına bakarak zeytin bahçelerinin kokusunu size getiren erken hasat zeytinyağı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Polifenol Nedir?

Polifenoller bitkilerde doğal olarak bulunan ve bitkilere renk veren kimyasal bileşiklerdir. Sağlığa yararları ile bilinen polifenoller; baklagiller, meyve sebzeler, baharatlar ve kuruyemişlerde bulunur. Peki, zeytinyağındaki polifenolleri benzersiz kılan nedir?

Zeytinyağı hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan yani sadece fiziksel işlemlerle elde edilen saf bir gıdadır. Zeytinyağını elde etmek için zeytin ve zeytin çekirdeği kırılır, ardından malaksasyon denilen yoğurma işlemine geçilir. Zeytinin yoğrulma aşamasında sadece zeytine özgü olan bazı polifenoller açığa çıkar. Mesela antioksidan ve antienflamatuar özelliği ile bilinen Oleuropein ve Oleocanthal isimli fenolik bileşenler sadece zeytinyağında bulunur. Bunların yanı sıra polifenol zengini zeytinyağında 36 polifenol türü bulunur. Her polifenol türünün ise sağlığa yararları farklıdır.

Polifenollerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

yüksek polifenol zeytinyağı nasıl yapılır

Polifenoller antioksidan özellikleri ile öne çıkar. Antioksidanlar ise vücuttaki hücreleri koruyup bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verirler. Ayrıca zeytinyağında bulunan polifenoller beyaz kan hücrelerinin ve sitokin adı verilen, bağışıklık sisteminde önemli bir göreve sahip olan proteinin çoğalmasına yardımcı olur. Tüm bu özellikler polifenolleri bağışıklık sisteminin dostu bir bileşen haline getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra zeytinyağında bulunan polifenollerin sağlığa diğer yararları şunlardır:

  • Kan basıncını düşürmeye destek verir. 
  • Kolesterolün dengede tutulmasına yardımcı olur. Vücutta LDL yani kötü kolesterol ve HDL yani iyi kolesterol bulunur. Kötü kolesterolün yüksekliği, kalp rahatsızlığı yaşama riskini yükseltir. Polifenoller, iyi kolesterolün yükselmesine ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
  • Vücutta bulunan trombositler, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Ancak fazla miktarda trombosit bulunduğu zaman kan vücuttaki normal akışında pıhtılaşarak ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Polifenoller ise trombosit fazlalığı oluşma riskini düşürebilir.
  • Tip 2 diyabet riskinin azalmasına ve vücutta iltihap oluşma riskinin düşmesine yardımcı olur.

Polifenoller Zeytinyağının Tadını Etkiler mi?

Yüksek polifenollü zeytinyağında duyusal özellikler daha yoğun olabilir. Bu zeytinyağında bulunan polifenolün türüne bağlı olarak değişebilir. Örneğin oleuropein, boğazda acı bir tat kalmasına; oleacein ise biberimsi keskin bir lezzet alınmasına neden olabilir. Ancak tadarak ya da koklayarak yani sadece duyusal değerlere bakarak bir zeytinyağının polifenol değerinin yüksek olup olmadığını anlamak mümkün değildir. 

Zeytinyağı tadımını etkileyen birçok faktör vardır. Tadım yapan kişinin acıya karşı duyarlılığı, hatta tadım sırasındaki duygusal durumu bile lezzetin algılanışını etkiler. Bunun yanı sıra bir zeytinyağında bulunan polifenol miktarı da pek çok etkene bağlı olarak değişebilir. Örneğin zeytin ağacının yaşı, zeytinin yetiştiği rakım ya da depolama şartları gibi birçok değişken vardır. ¨Peki, kaliteli ve polifenolü yüksek zeytinyağını nasıl bulabilirim?¨ dediğinizi duyar gibiyiz. 

Zeytin olgunlaşmadan yani yeşil haldeyken daha yüksek bir polifenol değerine sahip olur. Bu nedenle polifenol bakımından zengin bir seçim yapmak için Komili Erken Hasat Zeytinyağı lezzetini tercih edebilirsiniz. Erken hasat döneminde özenle toplanan zeytinler, sadece fiziksel işlemlerden geçirilerek meyvemsi bir lezzete sahip zeytinyağı elde edilir. Komili Erken Hasat Zeytinyağı, laboratuvar analizleri ve duyusal testlere tabii tutularak en kaliteli şekli ile sofralarınıza ulaşır. 

Erken hasat zeytinyağı ve polifenol ilişkisini ele aldığımız ¨Erken Hasat Zeytinyağı Nedir, Özellikleri Nelerdir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar