Yağ Seçimi Rehberi: En Sağlıklı Yağ Hangisidir?

Yağ Seçimi Rehberi: En Sağlıklı Yağ Hangisidir?

Temel beslenme ögeleri olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral almamız gerektiğini bilir, bunu en iyi şekilde hangi besinlerden alacağımızı belirleriz. Örneğin sebzeler arasından lif oranı yüksek olanları, süt ürünlerinden fermente gıdaları ya da meyvelerden vitamin açısından zengin olanları tercih ederiz. 

Bu gıdalar arasında bir tanesinin seçimi bütün doğru beslenme alışkanlığımızı etkiler: Sağlığa faydalı yağ  türü. Çünkü neredeyse her öğünde yağın yemeklerimize kattığı lezzetten faydalanırız. Brokoliyi haşlamak yerine sağlıklı bir yağda sote etmeyi kim tercih etmez ki? Peki en sağlıklı yağ hangisidir? Gelin yağların türlerine birlikte bakalım ve sağlığınızın en büyük destekçisi olan yağın hangisi olduğuna karar verelim.

En Sağlıklı Yağ Sıralaması Nedir?

Yağlar kimyasal yapılarına göre doymuş yağ, doymamış yağ ve trans yağ olarak adlandırılır. Bu yağ türlerinin insan sağlığına etkileri açısından birbirinden farkları vardır. Örneğin paketli gıdalar üzerinde ¨Trans yağ içermez¨ ifadesini görmüş olmalısınız. Ya da doymamış yağ asitleri bakımından zengin gıdaların tercih edilmesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Gıda seçimini etkileyen bu yağ türlerinin özelliklerine bakarak sağlıklı yağ kaynakları ve tüketimi tavsiye edilmeyen yağlar hakkında bilgi edinebiliriz: 

Doymamış Yağ: 

Doymamış yağlar tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ olarak ikiye ayrılır. Sağlıklı bir beslenme için doymamış yağ tüketimi tavsiye edilir. Tekli ve çoklu doymamış yağların insan sağlığına yararları şunlardır:

  • Kötü kolesterol (LDL) seviyesini indirmeye,
  • Kalp hastalıkları riskinin önlenmesine ve
  • Vücut hücrelerinin korunmasına yardımcı olur.

Ayrıca Omega-3 ve E vitamini açısından da zengin olan doymamış yağlar hem zihinsel gelişim hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Peki hangileri doymamış yağdır? Binlerce yıldır Akdeniz coğrafyasının uzun ömür sırrı olarak bilinen zeytinyağı, bir doymamış yağ türüdür. Zeytinyağı sahip olduğu esansiyel yağlar sebebiyle sağlıklı beslenmenin en temel ögelerinden biri halini almıştır. Doymamış yağlar oda sıcaklığında sıvı, buzdolabında katılaşma eğilimi gösterir. Bir doymamış yağ türü olan zeytinyağının buzdolabına konulduğunda hafifçe donmaya başlaması da bu kimyasal özelliğinden ileri gelir.

Birçok zeytinyağı çeşidi arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız size küçük bir ipucu vermek isteriz: sıcak lezzetlerde Komili Riviera Zeytinyağı, kahvaltılık, salata ya da meze gibi soğuk tariflerde ise Komili Natürel Sızma Zeytinyağı lezzetinden faydalanabilirsiniz. Zeytinyağı seçimi ile ilgili detaylı bilgi almak için ¨Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Doymuş Yağ

Doymuş yağlar oda sıcaklığında genellikle katı halde bulunur ve çoğunlukla hayvansal kaynaklı yağlardır. Kolesterol seviyesini yükseltebileceği için doymuş yağlara beslenme düzeninde az yer verilmesi tavsiye edilir. 

Trans Yağ

Trans yağlar, bitkisel yağları daha sıvı hale getirmek için yağa hidrojen eklenerek elde edilir. En sağlıksız yağ hangisi sorusunun cevabı da trans yağdır.  Trans yağ tüketiminin insan sağlığına olumsuz etkileri şunlardır:

  • Tip 2 diyabet geliştirme ihtimalini yükseltebilir,
  • İyi kolesterolü (HDL) düşürebilir,
  • Kötü kolesterolü (LDL) yükseltebilir,
  • Kalp rahatsızlıkları görülme riskini artırabilir.

Kızartma yaparken zeytinyağı kullanarak hem lezzetli hem sağlıklı bir öğün yiyebilirsiniz. Zeytinyağında kızartma yapmak ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için ¨Hangi Yemekte Hangi Zeytinyağı Kullanılır?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, polifenol ve E vitamini açısından zengin bir besindir. Polifenoller ve E vitamini antioksidan özelliğe sahiptir. Yani vücut hücrelerinin korunması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verirler. Ayrıca zeytinyağı A, D ve K vitamini kaynağıdır. Mineraller açısından da bir hazine olan zeytinyağında magnezyum, fosfor, demir, kükürt, ve potasyum bulunur. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar