Toprağın Saf Hediyesi: Zeytin Hasadı 

Zeytin hasadı

Bir zeytin tanesinin yolculuğu bizi sizinle buluşturdu. İçinde binlerce yıllık geçmişi taşıyan bir zeytin tanesi toprağa düştü, filizlendi ve meyvelerini bize sunmaya başladı. Büyüdük, çoğaldık ve şimdi bu enfes lezzeti sizinle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz. Hem de her sonbahar bu mutluluğumuz artarak devam ediyor. Ekim ayında başlayan zeytin hasadı için her sene ayrı bir heyecan yaşıyoruz: Zeytinyağının ilk akış anını görme heyecanı. Çünkü her damla zeytinyağıyla birlikte binlerce yıla uzanan duygu dolu bir geçmiş de bize ulaşıyor. 

Bugüne kadar kaliteli ve damak zevkinize uygun bir zeytinyağı tüketmeniz için bilmeniz gereken birçok konuyu sizinle paylaştık. Sonbaharın geldiği bu günlerde ise hasat mutluluğunu sizinle birlikte yaşamak istiyoruz. Gelin, zeytin hasadı sürecine daha yakından bakalım ve Komili Zeytinyağı ailemizin bu tatlı hasat telaşına sizi de ortak edelim.

Verdiğimiz Emeğin Karşılığını Seviyoruz: Hasat Serüveni

Zeytin hasadından bahsederken bunu bir bayram gibi anlattığımızı fark etmiş olmalısınız. Çünkü bu coşkuyu yaşamak için tüm yıl toprağın bakımını yapar, zeytin ağacını zararlılardan korur ve ona can olacak suyu veririz. Zeytinin kendisine has bir takvimi vardır. Ocak ayında hasat tamamlanmışsa dip sürgünü, şubat ayında gençleştirme budaması, mart ayında ise zeytin zararlılarına karşı mücadele yapılır. Zeytine özel bu bakım, ekim ayına yani erken hasat zamanına kadar devam eder.

Erken hasat dönemi geldiğinde önce yeşil yani henüz olgunlaşmamış zeytinler toplanır ve altın sıvının elde edileceği fabrikalara taşınır. Kasım ayı ise zeytinin mordan siyaha doğru dönme yani olgunlaşma zamanıdır. Kasımdan mart ayına kadar yöresine göre hasat devam eder.

Altın Sıvının Büyüsü: Zeytinyağı Elde Etme Aşaması

zeytin hasadı

Hasat neşesinin ardından başka bir serüven başlar: Zeytinyağı yolculuğu. Hasadın ardından kısa süre içerisinde üretim aşamasına geçilir. Gerekli analizler ve degüstasyon yani tadım testlerinin ardından en kaliteli hali ile sofralarınıza ulaşır. Böylece asitlik derecesinde yükselme olmadan zeytinyağı üretilir.

Hasat sırasında araya karışan dal ve yaprakların temizlenmesi için toplanan zeytinler, ayıklama fanların bulunduğu ayıklama bölümüne boşaltılır. Bu aşamadan sonrası el değmeden, hijyenik şartlar altında üretim sürecine geçilir. Zeytinler yıkanır, çekirdekleri ile birlikte kırılır ve ezilir. Bir hamur haline gelen zeytin, makinelerde yoğrulmaya başlanır. İşte, bu adımdan sonrasında yani ayrıştırmada, o büyülü ana giderek yaklaşılır. Santrifüjleme ve filtreleme sonrası zeytinyağı sarıdan yeşile çalan rengi ile akışa başlar. Bize de tüm yıl verilen emeğin sonucunu görme mutluluğunu yaşamak kalır.

Zeytin Hasat Şenliği Biterken: Sofralarınıza Ulaşan Lezzet

zeytinyağı

Zeytinyağını tam da Hipokrat’ın dediği şekilde yani altın sıvı olarak sofralarınıza ulaştırmak için önemli bir işlem süreci başlatırız: Zeytinyağı analizi ve tadımı. Uygun asitlik derecesindeki hakiki lezzeti size ulaştırmak için hem laboratuvar hem de duyusal analizler gerçekleştiririz. Böylece 140 yılı aşkın süredir gözümüz gibi baktığımız zeytinlerin tadı hiç değişmeden yemeklerinize eşsiz lezzetini katar. 

Ekim ayı ile birlikte başlayan zeytin hasadı şenliğinin mutluluğunu sizinle paylaştık. ¨Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?¨ ya da ¨Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?¨ gibi birçok sorunun cevabına ulaşmak için ¨Zeytinyağı Rehberi¨ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar