Toprağın Bereketi: Yerli Üretimi Neden Desteklemeliyiz?

Sofralarımızda her zaman en lezzetli ve taze yiyeceklerin yer almasını sağlayacak gıda tercihleri yaparız. Aslında gıda seçimlerimiz sadece bize yeterli olmakla kalmayıp aynı zamanda başka birçok kişiye de fayda sağlayabilir. Yerli üretim ile elde edilen gıdaları tercih etmek, yerel üreticiyi desteklemenin, çevreyi korumanın ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmanın eşsiz bir yoludur. 

Tercihinizi yerli üretimden yana kullanarak gıda üretimi ve insan ilişkisine verilen önemin yeniden güçlenmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Dilerseniz gelin, sürdürülebilirlik, sağlıklı yaşam ve ülkenin geleceği için büyük değer taşıyan yerli üretimin önemi ile ilgili bilgi edinerek değişim için ilk adımı evlerimizde atalım.

Çevreyi Korursunuz

Satın aldığınız bir gıdanın sizden çok seyahat etmiş olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yanlış duymadınız, ithal edilen gıdalar sofranıza ulaşana kadar kilometrelerce yol kat eder. Peki yurt dışından gelen gıdaların dahil olduğu bu lojistik süreci ne anlama gelir?

Bunu bir örnekle açıklayabiliriz: İtalya / Roma’da üretilmiş bir zeytinyağı Ankara’daki satış yerlerine gelene kadar yaklaşık 1722 km yol kat eder. Bu zeytinyağının uçakla gelmesi durumunda çevreye 385 kg, araba ile gönderimi sonucu ise 310 kg karbondioksit salınır. 

Karbon ayak izi olarak adlandırılan bu durum ise çevre kirliliği ve küresel ısınma ile yakından ilişkilidir. Yerli üretim ile elde edilen gıdaları tercih ederek gıda karbon ayak izinizi azaltabilir ve yaşanabilir bir dünya için destek verebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenebilirsiniz  

Taşımacılık esnasında zarar görmemeleri ya da bozulmamaları için meyve ve sebzeler henüz olgunlaşmamışken toplanabilir. Bu da besin değeri açısından daha düşük gıdalar tüketmeniz anlamına gelebilir. Montclair State University’de yapılan bir araştırmaya da bu görüşü destekler niteliktedir. Söz konusu araştırmaya göre ithal edilen brokoli, yerli üretim ile yetiştirilen brokolideki C vitamini oranından çok daha azını içeriyor. 

Olgunlaşmış halde toplanan ve lojistik gibi nedenlerle hasatın üzerinden uzun süre geçmeyen yerli gıdaları tüketerek zengin besin değerine sahip gıdalar tüketebilirsiniz.

Çiftçiyi Desteklersiniz

Tarım, çiftçiler için bir işten çok daha fazlasıdır. Toprağa dair bilgeliği ailelerinden miras alan çiftçiler, bir ürüne can vermek için özenle çalışırlar. Yaşam boyu edindikleri bilginin en lezzetli ve saf halini bizimle paylaşırlar.

Toprak, çiftçilerin gelir kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda aileleri ve toplum ile kurdukları derin ilişkiyi de ifade eder. Çiftçilerin bu topraklardaki değerli varlıklarını sürdürmelerine destek vermek ise bir etiket arkasını okumak kadar kolaydır. Yerli üretim ile elde edilen gıdaları tüketerek toprağı besleyen bu kültürün kuşaklar boyu devam etmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Yerli Üretimi Destekliyoruz

Komili ailesi olarak 140 yılı aşkın süredir Anadolu’nun zeytin üreticilerinin yanındayız. Komili Sızma Zeytinyağı’nda Ayvalık ve Körfez bölgesi, Komili Taş Baskı, Komili Filtresiz Ayvalık bölgesi üreticilerinin emekleri sayesinde bu muhteşem lezzeti sofralarınıza ulaştırıyoruz.

En saf hali ile sofralarınıza ulaşması için yerli üretim ürünü olan Komili Zeytinyağı’nı çeşitli analiz aşamalarından geçiriyoruz. Global çapta sahip olduğumuz deneyimlerimizi yine üreticilerimizi desteklemek için kullanıyor ve bu toprakların ürünü olan altın sıvıyı sizlere en hijyenik şartlarda ulaştırıyoruz. Zeytinin hasattan sofraya serüveni ve zeytinyağı analiz aşamaları ile ilgili bilgi almak için ¨Zeytin Nasıl Hasat Edilir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar