Taş Baskı Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir?

Taş Baskı Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir?

¨Taş baskı zeytinyağı nedir?¨ sorusunun cevabı bizi milattan öncesine kadar götürür. Henüz Akdeniz coğrafyasında kullanımı yaygınlaşmadan önce zeytinyağı az miktarlarda üretiliyordu. Ahşap sandalet giyen insanlar zeytinleri ezerek yağ ve kara suyunu çıkarıyordu. Zeytinyağını kara suyundan ayırmak için de sıcak su dökülüyor ve üste çıkan zeytinyağı ayrıştırılıyordu.

Milattan önce 3000-1200 yıllarına gelindiğinde ise zeytin presleri, milattan önce 1700’lü yıllarda da taş silindirler kullanılmaya başlandı. Taş baskı zeytinyağı elde etme yöntemi milattan önceki yıllarda başlayıp, arşimet vidası, kaldıraç prensibi ve farklı tür preslerin geliştirilmesi ile günümüze kadar ulaştı. Taş baskı için geleneksel zeytinyağı elde etme yöntemi denmesinin sebebi de budur. 

Taş Baskı Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

Elbette taş baskı zeytinyağı elde etmek için kullanılan granit değirmenleri artık eşşek ya da katırlar döndürmüyor. Ancak yine de taş baskı zeytinyağı elde etmek kontinü denilen ve günümüzde yaygın olarak kullanılan sisteme göre daha uzun ve zahmetli bir süreç. Bu üretim sürecini anlamak için zeytinyağı tutkunlarının vazgeçilmezi olan Komili Taş Baskı lezzetinin nasıl elde edildiğine bakabiliriz:

  • Hasat: Tüm zeytinler gibi taş baskı zeytinyağının elde edileceği zeytinler de ekim ve mart ayları arasında hasat edilir. Zeytin hasadı ile ilgili detaylı bilgi almak için “ Zeytin Nasıl Hasat Edilir? ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
  • Taşıma ve Depolama:  Kaliteli bir taş baskı zeytinyağı elde etmek için taşıma yöntemi ve depolama süresine dikkat edilir. Zeytinin hava alabileceği ve bozulmanın olmayacağı taşıma yöntemi tercih edilir. Zeytinin asit oranının yükselmemesi için de 24 saatten uzun depolanmaz. 
  • Ayıklama: Zeytin ezilmeden önce dal ve yaprakları ayıklanır. Zeytinyağı elde edilirken kalitenin bozulmaması için titiz bir ayıklama işlemi gerçekleştirilir.
  • Yıkama: Ayıklanan zeytinler üzerlerinde olabilecek toz ya da ilaç kalıntısından temizlenmek için yıkanır. Bu aşamaya kadar taş baskı ile makine yani kontinü sistem arasında belirgin bir farklılık yoktur. Ancak temizlemeden sonra yani kırma-ezme aşamasında taş baskıya adını veren yöntem uygulanır: Silindir granit taşlarla ezme-kırma işlemi.
  • Ezme-Kırma: “ Taş baskı zeytinyağının diğerlerinden farkı nedir?  ” sorusunun cevabı bu aşamada gizli. Modern üretim tekniği yani kontinü sistemde; zeytinler kırıcı bölüme alınır. Kapalı bir alan içerisinde kırılır, ezilir ve yoğurma (malaksasyon) bölümüne aktarılır. Taş baskıda ise bir haznenin içerisinde bulunan zeytinler silindirik ve dik konumdaki granit taşlar tarafından ezilir. Ağırlığı 1 ile 1.5 ton arasında değişen taş değirmenler kendi etrafında döner. Taş değirmenler bir elektrik motoru tarafından döndürülür. Ezme kırma işlemi yaklaşık yarım saat sürer. Zeytin ve çekirdeği püre haline gelir yani zeytin hamuru elde edilir. 
  • Presleme: Püre haline gelen zeytin ve çekirdeği preslere yerleştirilir. Taş baskı zeytinyağında zeytin hamurunun preslere yerleştirilmesi de daha uzun zaman alır. Zeytin hamuru preslenerek zeytinyağı ve zeytinin içerisinde bulunan kara suyu çıkarılır. 
  • Ayırma: Presleme ile elde edilen sıvı santrifüje aktarılır. Santrifüj yardımı ile zeytinyağı ve zeytinin kara suyu ayrılır. 
  • Laboratuvar Analizi: Kalite kontrol, Komili Taş Baskı Zeytinyağını eşsiz kılan bir adımdır. Tamamen fiziksel yollarla elde edilen taş baskı zeytinyağı laboratuvar analizlerine tabii tutulur. Asitlik oranı ve diğer kalite kontrol standartlarını karşılayan zeytinyağlarının duyusal analizi yapılır.
  • Degüstasyon: Komili Zeytinyağının kalitesini belirleyen son aşama ise degüstasyon ya ni tadımdır. Zeytinyağı tadımı yapılarak duyusal özellikler test edilir. Tüm bu özenli aşamalar sonucu taş baskı zeytinyağının en kaliteli hali Komili ile sofralara ulaşır.

Taş baskı zeytinyağının en aromatik halini yemeklerinizde hissetmek için Komili Taş Baskı Zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ayvalık yöresi zeytinlerinden elde edilen Komili Taş Baskı Zeytinyağını soğuk tariflerde ve ızgara balıkta kullanabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar