Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Zeytinyağının kalite, damak zevki ve kullanım alanına göre birçok türü var. Bu çeşit zenginliği, zeytinyağı seçim yaparken farklı kriterleri göz önünde bulundurmamızı gerektirir. Zeytinyağı satın alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı değerlendiririz. Sıcak yemeklerde ve kızartmalarda genellikle riviera zeytinyağı, soğuk tariflerde ise natürel sızma zeytinyağı kullanırız. İki seçenek olduğu için bu aşamaya kadar seçim yapmak oldukça kolaydır. Ancak sızma zeytinyağı kullanmaya karar verdiğimizde önümüzde, erken hasat, tek bahçe, taş baskı, filtresiz ve soğuk sıkım gibi birçok seçenek belirir. En çok merak edilen ise soğuk sıkım zeytinyağının diğerlerinden farkıdır. Sızma zeytinyağı türlerinin özellikleri ve soğuk sıkım zeytinyağının farkı hakkında bilgi edinerek pratik bir tercih yapmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.


Üretim Yöntemlerine Göre Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Evinizin zeytinyağı uzmanı olmanız için size ufak bir tavsiyemiz var. Koyu renkli bardaklar alın, her bardağa farklı bir Komili zeytinyağı türü doldurun ve damak zevkinize uygun bir yağ seçin. Tadım yaparken ağzınızda kalan lezzeti değiştirip diğer yağın tadını alabilmek için bir parça elma çiğnemeyi de ihmal etmeyin. Neden koyu renkli bardak dediğinizi duyar gibiyiz. Çünkü zeytinyağının rengi tadımda önyargılı karar vermenize sebep olabilir. Unutmayın, renk bir kalite göstergesi değildir, zeytinyağları sarıdan yeşile birçok farklı tonda olabilir. İşte Komili Zeytinyağının birbirinden lezzetli türleri arasından  seçim yapabilmeniz için bilmeniz gereken zeytinyağı türleri:

  1. Tek Bahçe Zeytinyağı: Zeytinyağı elde etmek için farklı yörelerden kaliteli zeytinler toplanarak harman edilir. Tek bahçe zeytinyağında ise sadece bir yörenin zeytini toplanır ve yağı çıkarılır. Örneğin, Komili Tek Bahçe zeytinyağında Ayvalık Murateli köyünün zeytinleri toplanır. Bu zeytinyağında yetiştiği yöreye özel meyve, domates ve enginarın kokusunu hissedebilirsiniz.
  1. Erken Hasat Zeytinyağı: Zeytin, mordan siyaha döndüğü zaman olgunlaşır ve hasadı yapılır. Olgunlaşma döneminden önce ise yeşil renktedir. Henüz olgunlaşmamış bu zeytinlerden elde edilen zeytinyağı türüne erken hasat zeytinyağı denir. Zeytinin keskin kokusunu ve meyvemsi tadını arıyorsanız erken hasat sizin seçiminiz olabilir. Komili Erken Hasat Zeytinyağı, soğuk başlangıçlar, kahvaltılık ve salata gibi soğuk tariflere aromatik bir tat katmak için kullanılabilir.
  1. Taş Baskı Zeytinyağı: Geleneksel yöntemlerle elde edilmiş gıdaları tüketmeyi tercih ediyorsanız taş baskı zeytinyağı sizin seçiminiz olabilir. Modern zeytinyağı üretim tesislerinde zeytinler, kapalı sistem makineler içerisinde ezilir, yoğrulur ve yağı ayrıştırılır. Geleneksel yöntem taş baskı zeytinyağı üretiminde ise zeytinler granit bir değirmen taşı tarafından ezilir. Hamur haline gelen zeytin ve çekirdeği hidrolik presler aracılığı ile ezilir ve son aşamada ise yağı süzülür. Komili Taş Baskı zeytinyağında Ayvalık yöresinin yumuşak ve buruk zeytin lezzetini hissedebilirsiniz. Taş baskı zeytinyağını diğer natürel sızma yağlarda gibi soğuk lezzetlerle tüketebileceğiniz gibi ızgara balığı marine etmek için de keyifle kullanabilirsiniz.
  1. Organik Sızma Zeytinyağı: Yemeklerinin doğallığına önem verenlere özel organik sızma zeytinyağı elde edilme yöntemi ile değil, zeytinin yetiştirilme şekli ile diğerlerinden farklılaşır. Zeytinler organik tarım yöntemleri ile elde edildiği için organik adını alır. Komili Organik Sızma zeytinyağını katkısız içeriği ile tüm soğuk tariflerinizide güvenle kullanabilirsiniz.
  1. Filtresiz Zeytinyağı: Zeytinyağı son üretim aşamalarından biri filtrelemedir. Karasuyu ve pirina yani posasından ayrılan yağ, kağıt filtrelerde süzülür. Böylece içerisinde tortu kalmaz ve parlak bir renge kavuşur. Bu aşamadan geçmeyen zeytinyağları ise filtresiz zeytinyağı olarak adlandırılır. Zeytin tanecikleri içerebilir ve daha bulanık bir görünüme sahiptir. ¨Filtreli mi filtresiz mi zeytinyağı seçmeliyim?¨ sorusunun cevabı damak zevkinizde gizlidir. Zeytinyağının filtrelenmesi ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için ¨Zeytinyağı Filtreleme Nedir, Nasıl Yapılır?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir?

Zeytinyağı elde etmek için zeytin ve çekirdeği kırılıp ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen zeytin püresi ısıtılarak yoğrulur. Zeytin sıkımı esnasından suyun sıcaklığı 27 derecenin altında ise soğuk sıkımdır. Düşük sıcaklıkta üretilen soğuk sıkım zeytinyağının besin değeri sıcak sıkıma göre daha yüksektir. Soğuk su kullanıldığı için zeytinin yağı daha az çıkar, bu sebeple üretimde daha çok zeytin kullanılır. Sıcak sıkımda zeytin ise 35 ila 50 dereceye kadar ısıtılabilir. Bu da zeytinde bulunan bazı besin değerlerinin düşmesine sebep olabilir. Zeytin toplandığı gün içerisinde 27 derecenin altındaki soğuk su ile yağı çıkarılır ve Komili Soğuk Sıkma zeytinyağı elde edilir. Zeytin aromasını en saf haliyle hissetmek için soğuk sıkım zeytinyağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Soğuk sıkım zeytinyağının meyvemsi lezzeti ile tatlandıracağınız meze tariflerine ulaşmak için ¨Sofranızı Şölene Çevirecek Zeytinyağlı Ege Mezeleri¨ tariflerimize göz atabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar