Sızma Zeytinyağı Hakkında En Çok Merak Edilen 8 Konu

Bir markette yağ reyonuna girdiğinizde en çok hangi yağın farklı türlerini görüyorsunuz? Cevabınızı duyar gibiyiz; tabii ki zeytinyağı. Bu türler arasında natürel sızma zeytinyağı ise kalitesi, damakta bıraktığı tat ve kokusu ile sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olmaya devam ediyor. Ancak sızma zeytinyağını ne kadar seversek sevelim hala aklımıza bu harika lezzet ile ilgili bazı sorular gelebiliyor. Merak edilen bu konuları sizin için bir araya getirdik ve “Sızma zeytinyağının özellikleri nelerdir?” sorusunu tüm yönleri ile cevapladık. 

1. Sızma Zeytinyağı Ne Kadar Dayanır?

Mutfağımızdaki her gıdanın belirli bir raf ömrü vardır. Bazılarının ne kadar dayandığınıı anlamamız oldukça kolaydır. Son kullanım tarihine bakmak ya da süt bazlı ürünlerde olduğu gibi bozulma işaretleri görmek yeterlidir. Peki zeytinyağının kullanım ömrünü nasıl anlayabiliriz? Sızma zeytinyağı yaklaşık 2 yıl dayanır. İlk günkü tazeliğini koruyabilmeniz için tasarlanan Komili Sızma Zeytinyağı şişelerinde muhafaza ederek 2 yıla kadar kullanabilirsiniz. Ancak zeytinyağının saklanma koşulları da kullanım süresini etkileyebilmektedir. 

2. Sızma Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Bir mutfağa girdiğiniz zaman ocak ya da fırının yanında genellikle ne görürsünüz? Yağ, tuz ve baharatlar değil mi? Yemeklerin ayrılmaz bir parçası olan zeytinyağı da çoğu zaman mutfak tezgahının bu en sıcak yerine konur. Ancak sıcaklık zeytinyağının kalitesini olumsuz etkiler. Zeytinyağının ideal saklanma sıcaklığı yaklaşık 18 ila 23 derece arasıdır. Zeytinyağı, sıcaklığın yanı sıra ışıktan da korunmalıdır. Uygun koşullarda saklandığı zaman uzun süre kullanılabilen sızma zeytinyağının oksijen ile teması da en aza indirilmelidir. Bu sebeple tüketim miktarınıza göre satın alacağınız zeytinyağı litresini belirlemenizde fayda vardır. Komili Ege Sızması ve Komili sızma zeytinyağının 1 litrelik şişelerini ya da Komili Organik Sızma yarım litrelik şişelerini tercih ederek zeytinyağınızı kapağını açtığınız günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz. Eğer kullanım alışkanlığınıza en uygunu 5 lt’lik Komili Zeytinyağı ise teneke kutuyu delmeden kullanmaya dikkat etmelisiniz.

3. Sızma Zeytinyağı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Zeytinyağı Akdeniz mutfağının ayrılmaz bir parçası olduğu gibi tüm dünyada da yemeklerde en sık kullanılan yağlardandır. Zeytinyağı ailesinin en aromatik üyesi olan sızma zeytinyağı kullanılarak tüm öğünlerinizi hazırlayabilirsiniz. Kahvaltılık, meze ve salatalarınızın üzerine pişirmeden ekleyebilir, son bir lezzet dokunuşu eklemek için pizzanızı fırına vermeden önce üzerine zeytinyağı dökebilirsiniz . Daha çok soğuk lezzetleri hazırlarken tercih edilen sızma zeytinyağını dilerseniz sıcak yemeklerinizi hazırlarken de kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ile pişirme yöntemleri ile ilgili bilgi almak için ¨Hangi Yemekte Hangi Zeytinyağı Kullanılır?¨ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Sızma Zeytinyağı Ne Renk Olur?

Birçoğumuz koyu yeşile çalan bir renkte olduğu zaman daha kaliteli olduğunu düşünür ve sarı renkli zeytinyağını satın almak istemeyiz. Ancak sızma zeytinyağının rengi, kalitesini gösteren bir faktör değildir. Hatta zeytinyağı tadımı yaparken kobalt mavisi bardak kullanılır. Koyu renkli bu bardak, zeytinyağının rengini belli etmez, böylece tadım yapan kişi önyargıya sahip olmadan değerlendirme yapabilir. Zeytinyağının kalitesini belirleyen en önemli özelliklerden birisi tadıdır. Bu sebeple zeytinyağı satın alırken renge önem vermenize gerek yoktur. Zeytinyağının rengi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için ¨Hangi Renk Zeytinyağı Daha İyidir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Sızma Zeytinyağı Neden Acı Olur?

Hiç dalından koparılmış bir siyah zeytini yemeyi denediniz mi? Cevabınız evet ise zeytinin ne kadar acı bir meyve olduğunu biliyorsunuz demektir. Bu yüzden zeytin, sofralık hale gelmeden önce tuzlama gibi aşamalardan geçirilir. Zeytine bu acılığını veren, bitkilerin içerisinde doğal olarak bulunan polifenoldür. Yağ haline getirilirken acılık özelliği daha da açığa çıkar. Sızma zeytinyağını tattığınız zaman boğazınızın arkasında acı bir tat bırakması normal ve beklenen bir özelliktir. Bu tat olgun bir zeytin lezzetinin varlığına işaret eder. Zeytinyağı tadımının nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi almak için “Zeytinyağı nasıl tadılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Sızma Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir?

¨Sızma zeytinyağı nedir?¨ sorusu bizi zeytinyağının elde ediliş şekline götürür. Zeytinyağı, kimyasal ya da endüstriyel işleme tabi tutulmadan üretilen bir yağdır. Sızma zeytinyağı ise en yoğun ve aromatik lezzete sahip zeytinyağı türüdür. Sızma olarak adlandırılabilmesi için belirli duyusal standartlarda ve asit oranında olması gerekir. Zeytinyağının elde edilişi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Zeytinden Zeytinyağı nasıl elde edilir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7. Sızma Zeytinyağı Asit Oranı Ne Olmalı?

Asit oranın zeytinyağının kalitesini etkileyen önemli bir faktör olduğunu biliyor muydunuz? Düşük asit oranı, zeytin ağacının meyvesinin zarar görmediğini yani yağın daha nitelikli olacağını gösterir. Sızma zeytinyağı ise en düşük asit oranına sahip olan kaliteli bir yağ türüdür. Uluslararası standartlara göre bu zeytinyağındaki asit oranının 0.8’in üzerinde olmaması gerekir. Zeytinyağının kalitesi ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için ¨Zeytinyağının Kalitesini Neler Etkiler?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Zeytinyağında Hangi Vitaminler Var?

Zeytinyağı muhteşem lezzeti ile olduğu kadar sağlığa yararları sebebiyle de tercih ediliyor. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin verdiği bilgilere göre zeytinyağında E, K, A ve D vitaminleri var. Bu vitaminlerin yanı sıra magnezyum, potasyum, kükürt, kalsiyum, fosfor ve az miktarda bakır, manganez ile demir gibi mineraller bulunuyor.

Bonus: Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

Sızma zeytinyağı hakkında aklınıza gelebilecek sorulara ulaşıp Şefin Önerileri sayfamızdan dilediğiniz tarifi hazırlamaya başladığınızı umuyoruz. Şimdi sıra zeytinyağı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ile tanışmakta, hazırsanız sizi ¨Zeytinyağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?¨ başlıklı içeriğimizi okumaya davet ediyoruz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar