Ramazan Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri

Vücudumuz, ramazan ayı boyunca sahur ve iftar ile sınırlı olan bir beslenme düzenine alıştı. Şimdi, Ramazan Bayramı’nın gelişi ile birlikte de eski yemek yeme ve beslenme düzenimize geri dönme zamanı geldi. Peki, vücudumuzun bu değişimden olumsuz etkilenmemesi için nelere dikkat etmeliyiz? Sizin için derlediğimiz Ramazan Bayramı’nda beslenme ipuçlarını öğrenerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Bayram Sofranızda Zeytinyağına Yer Açın

Ramazan sonrası beslenmede dikkat edilecek en önemli konu; hafif ve dengeli bir beslenme düzenini yakalamaktır. Metabolizmanızı zorlamayacak, sindirim sisteminin düzene girmesine yardım edecek temel gıdalardan birisi ise zeytinyağıdır. Bayram sonrası hafif beslenmek için en sevdiğiniz yiyecekleri yemekten vazgeçmek yerine onları zeytinyağı ile hazırlamayı deneyebilirsiniz. Birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemek tariflerine ulaşmak ve geleneksel lezzetlerin zeytinyağı ile yapılışını öğrenmek için de Tarifler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Hem sıcak hem de soğuk yemeklere uyum sağladığı için zeytinyağını tüm yemek çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Zeytinyağının yemeklerde kullanımı ile ilgili detaylı bilgi almak için de Hangi Yemekte Hangi Zeytinyağı Kullanılır? konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Dengeli bir beslenme için ise günlük öğünlerinizde protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdaların bulunmasına özen gösterebilirsiniz. 

Öğünleri Hafif Tutun

Yeni beslenme düzenine adapte olmaya öncelikle bayram kahvaltısından başlayabilirsiniz. Günlük kahvaltılarımızda bal, reçel ya da kaymak gibi yüksek kalorili besinler tüketiriz. Bayram kahvaltısında ise tatlı yemek yerine sindirim sisteminizin de çalışmasına yardımcı olan kuru kayısı ya da incir gibi meyveler tüketebilirsiniz. Günlük besin ihtiyacınızı karşılamak için ise protein bakımından zengin haşlanmış yumurta, kalsiyum deposu lor ya da beyaz peynir ile antioksidan kaynağı zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz.

Beyaz un yerine tam tahıllı ekmek tüketebilir ve kahvaltınızda hamur kızartmaları yememeye dikkat edebilirsiniz. Patates kızartmasının kahvaltının vazgeçilmezi olduğunu düşünüyorsanız da zeytinyağında patates kızartması keyfini yaşamanızı ya da İspanyol omletini denemenizi tavsiye ederiz. Ramazan sonrası beslenmeye uygun hafifliği ve mükemmel lezzeti ile İspanyol omletini denemek için Tarifler sayfamıza göz atabilirsiniz.

Öğle yemeğine ise yoğurtlu bir çorba ile başlayabilirsiniz. Ana yemek olarak da lifli sebzelerden yapılan bir sulu yemek yiyebilirsiniz. Zeytinyağı hafifliğinden faydalanarak hazırlayabileceğiniz bir çorba için Yoğurt Çorbası tarifimizi uygulayabilirsiniz. Hafif bir salata ve çorbadan oluşacak akşam yemeğini ise uykudan en az 3 saat önce yemenizde fayda vardır. Sindirim sisteminizi zorlamayacak bir akşam yemeği için Doyurucu ve Düşük Kalorili Yaz Salataları tariflerimize göz atabilirsiniz.

Metabolizma Hızını Dengeleyin

İftar saatine kadar yemek yenmediği için vücudun metabolizma hızı yavaşlayabilir. Ramazan sona erdikten sonra metabolizma hızını normal seviyesine döndürmek için tek öğünde çok miktarda yemek yememeye ve şekerli besinler tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. İki saatte bir küçük ve hafif ara öğünler yiyerek metabolizmanın yeni beslenme düzenine uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırmak için dikkat edebileceğiniz bir diğer konu ise yeterli su tüketimidir. Günde ortalama 2.5 litre su içmeye özen gösterebilirsiniz. 

Tatlı Tüketimini Sınırlandırın

Bayramın vazgeçilmezlerinden birisi de tatlıdır. Ancak Ramazan Bayramı öncesinde metabolizma yavaşladığı için fazla kilo almamak ve kan şekerinin hızlı yükselmesi sonucu sağlık problemleri yaşamamak için hafif tatlılar yenebilir. Gün içerisindeki tatlı ihtiyacınızı meyve ile karşılamaya çalışabilir, bayram tatlılarını ise daha az miktarda tüketebilirsiniz. Hatta bu bayram, şerbetli lezzetler yerine zeytinyağı hafifliğinde ve damakta enfes tat bırakan bir tatlı yemek için Vişneli Mekik Kek tarifimizi uygulayabilirsiniz. 

Beslenmenize Egzersizle Destek Olun

Spor hem metabolizma hızınızın artmasına hem de ramazan ayında kilo aldıysanız zayıflamanıza destek olur. Yaşınız ve sağlık durumunuza göre günlük 40-45 dakikalık bir egzersiz yapabileceğiniz gibi hafif bir yürüyüşü de tercih edebilirsiniz. Özel bir sağlık durumunuzun bulunması durumunda ise yapacağınız spor türü ve süresi ile ilgili olarak doktorunuzun tavsiyesine başvurabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar