Mutfağınızdan Ayrılmadan Gastronomi Turuna Çıkmanın Yolları

Gurmeler için Bologna’da Bolognese soslu makarna yemek, Peru’da yetişen 3000’den fazla patates türünden birkaçını tatmak ya da Beyrut’un mezelerinden keyif almak paha biçilemez bir zevktir. Ancak işin ya da günlük yaşamın getirdiği sorumluluklar  ya da maddi şartlar nedeniyle her zaman bu gastonomik lezzetleri ana vatanında tatmak mümkün olmayabilir. Ayrıca Kovid-19 pandemisi ile birlikte insanlar seyahat etmeye ara verdikleri için de bu zevklerden mecburen uzak kaldılar. 

Ancak bunlar, dünya mutfaklarından lezzetleri tatmaya engel değil. Kendi mutfağınızın Michelin yıldızlı şefi haline gelip farklı yemekleri deneme şansını elde edebilirsiniz. İşte, mutfağından ayrılmadan gastronomi turuna çıkmak isteyen lezzet tutkunlarına öneriler: 

Dünya Mutfaklarından Baharatları Keşfedin

Genellikle yemeklere aroma katmak için tuz, karabiber, kimyon gibi alışıldık baharatlar kullanılır. Ancak söz konusu dünya mutfağı olduğu zaman mutfağınızda baharatlara çok daha geniş bir yer ayırabilirsiniz. Baharatlar hem bir yemeğin tat profilini farklılaştırır hem de görünümlerini bambaşka kılar. Örneğin bir Hint restoranında yemek yediyseniz sarı ve kırmızı renklerin hakim olduğu zerdeçal ve köri gibi baharatların etkisini fark edersiniz. 

Yemeğini yapacağınız ülkenin mutfak kültüründe hangi baharatların ağırlıklı olarak yer aldığını öğrenebilirsiniz. Sizin için ülkelere göre kullanılan baharatlara birkaç örnek hazırladık. Gastronomi deneyimi yaşayacağınız ülkeye göre bu seçenekleri çeşitlendirebilirsiniz:

  • Kuzey Afrika mutfağı: Karanfil, tarçın, muskat, çemen, acı biber, kişniş tohumu ve zencefil karışımından oluşan ras el hanut (Tunus, Fas ve Cezayir’e özgü) ile kakule, tarçın, kimyon, zencefil
  • Tayland mutfağı: Köri, kakule, sarımsak tozu, fesleğen, zencefil, zerdeçal
  • Meksika mutfağı: Kişniş tohumu, chili yani acı biber, sarımsak tozu, kekik, kimyon, tarçın
  • Hint mutfağı: Muskat, köri, hardal tohumu, defne yaprağı, safran, zencefil, cayenne biberi yani acı biber, kimyon, garam masala yani karabiber, kişniş, kakule, defne yaprağı, karanfil, kimyon ve çörek otu karışımı
  • Çin mutfağı: Kişniş tohumu, yıldız anason, tarçın, karanfil, nane, rezene tohumu, sarımsak tozu, susam, zencefil, chili yani acı biber
  • İtalyan mutfağı: Mercanköşk, zencefil, biberiye, fesleğen, sarımsak tozu, adaçayı, soğan tozu, kekik, acı biber

Zeytinyağı Dünyasına Giriş Yapın

Zeytinyağı, öncelikle Akdeniz’i çağrıştırsa da aromatik lezzeti nedeniyle tüm dünyada tercih edilen bir yağdır. Bu zengin lezzetin birçok çeşidi olmakla birlikte Türk mutfağında genellikle sıcak yemeklerde riviera, soğuk yemeklerde natürel sızma türleri kullanılır. Dünya mutfaklarından lezzetleri deneyecekseniz size önerimiz öncelikle yağ tadımı yapmanız ve hazırlayacağınız yemeğe en uygun zeytinyağı türüne karar vermenizdir. 

Bir zeytinyağı degüstatörü gibi koyu renk bardaklar kullanarak birer yudum zeytinyağı tadın. Bu yöntem, zeytinyağının rengini görmenizi engelleyerek tarafsız bir karar vermenizi sağlar. Ne de olsa zeytinyağının rengi, kalitesi hakkında bilgi vermez. Soğuk sıkım, filtresiz, taş baskı, natürel sızma, erken hasat, organik sızma gibi farklı zeytinyağı türlerini deneyin. Zeytinyağı türlerinin birbirinden farkını anlattığımız Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyarak daha kolay bir seçim yapabilirsiniz. Marine edeceğiniz ete ya da hazırlayacağınız mezeye en uygun zeytinyağı türünü keşfettikten sonra dengeli lezzete sahip bir yemek hazırlayabileceksiniz. Tüm rafine zeytinyağı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak için Komili Ürünlerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Aroma Kombinasyonları Deneyin

Deniz tuzlu karamelli çikolata, zeytinyağlı dondurma ya da balzamik sirkeli çilek kulağa oldukça aykırı tatların birleşimi gibi gelebilir. Ancak Türk mutfağında pek tercih edilmeyen ama farklı kültürlerin mutfaklarında yer alan aroma karışımları hiç beklemediğiniz kadar lezzetli sonuçlar verebilir. Bir gastronomi turunda olduğunuzu hayal edin ve o ülkeye ait tüm lezzet denemelerine açık olun. Örneğin sığır eti ve bal, portakallı sorbe ile zeytinyağı, hamburger ile fıstık ezmesi ya da havyar ile beyaz çikolata birleşimlerini deneyebilirsiniz. 

Mutfağınızı Laboratuvara Dönüştürün

Unutmayın; gurme lezzetleri hazırlayan şeflerin tek sırrı reçeteleri değil. Onlar aynı zamanda tüm ekipmanların bulunduğu ve organize edilmiş mutfaklara sahip. Öncelikle malzemeleri teminden servise kadar geçen tüm aşamaları düşünün. Kullanım sırasına göre mutfağınızdaki malzemelerin yerlerini belirleyin. Örneğin hazırlama aşamasında gereken tüm malzemeler yani tava, ölçü bardağı gibi eşyalar ile baharat, zeytinyağı gibi gıdaları yakın dolaplarda muhafaza edin. 

Hazırlamanın yanı sıra pişirme ve servis etme aşamalarını da düşünerek mutfağınızı bölümlere ayırabilirsiniz. Tezgah kullanımını da aynı düzene göre belirleyebilirsiniz. Hazırlama aşamasında lavabo ve çöpe, serviste masaya ve tabak dolabına yakınlığı göz önüne alabilirsiniz. Tabii bir şef gibi yemek yapmak için dünya mutfağından yemekler hazırlarken ihtiyacınız olacak malzemeleri de edinmeyi unutmayın. Örneğin İtalyan mutfağının vazgeçilmezi taze makarnalar için makarna kesme makinesi ya da pastacılık ağırlıklı bir mutfak deneyimi için danish whisk alabilirsiniz. 

Son bir önerimiz var: Mutfağınızda gastronomi turuna çıkarken yemeklerle yolculuk yapacağınız ülke ya da şehre özgü müzikler dinlemeyi ve yerel kıyafetlerin keyfini çıkarmayı unutmayın. Özellikle Akdeniz coğrafyasının eşsiz lezzetlerini hazırlarken zeytin coğrafyasından esintiler taşıyan Dalında Hayat Var müzik listesini dinlemeyi unutmayın.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar