Limon Zeytinyağı Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu?

Limon Zeytinyağı Kürü Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu?

Pandemi ile birlikte belki de hiç olmadığı kadar evde vakit geçirdik. Kullandığımız adım sayarlar bugüne kadar yürüdüğümüz en kısa mesafeleri gösterdi. Hareketsizlik ve biraz da can sıkıntısı nedeniyle yediğimiz yiyecekler sonucu da kilo almaya başladık. 

Tüm bu süreç nedeni ile artık yaza girerken kilo verme isteğini bir kenara bırakıp tüm yıl formda olmanın sırlarını araştırıyoruz. Zayıflama yöntemlerini araştırırken en sık karşımıza çıkan formüllerden birisi ise limon zeytinyağı kürü.

Siz de zeytinyağı limon karışımı tüketmenin mucizevi kilo verdirici etkisine dair yazılara raslamış olabilirsiniz. Peki limon ve zeytinyağı kürü gerçekten zayıflamaya yarayan süper bir reçete mi yoksa efsaneden mi ibaret? Gelin, bu formülün doğru ve yanlışlarına birlikte göz atalım. 

Zeytinyağı Limon Kürü ile Zayıflanır mı?

Siz de zayıflamaya karar verince tartıyı odanın en görünür yerine koyup her sabah en az kıyafetle tartılanlardan mısınız? Cevabınız evetse yalnız değilsiniz. Kilo vermek isteyen çoğu kişi kendisinde hızlı bir değişim olmasını bekler. Ancak sağlıklı bir şekilde zayıflamak için kas kütlesinin korunması ve belirli bir süre içerisinde kademeli olarak kilo verilmesi tavsiye edilir. 

Bu nedenle mucizevi olduğu belirtilen herhangi bir reçeteyi uygulamak yerine dengeli ve yeterli beslenme düzenini bozmadan bir diyet programı belirlenmesinde fayda vardır. Limonlu zeytinyağı kürü de tıbbi olarak etkinliği kanıtlanmış bir zayıflama yöntemi değildir. Peki neden kilo verme yöntemlerinden biri olarak görülmüştür? Zeytinyağı ve limonun faydalarını öğrenmek bu konuda sizi aydınlatabilir. 

Zeytinyağı ve Zayıflama İlişkisi 

Kilo verme önerileri içerisinde zeytinyağının yer almasının en önemli nedeni tekli doymamış yağ asitleridir. Zeytinyağı içerisinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri bulunur. Yapılan bazı araştırmalara** göre tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir beslenme sağlıklı kilo alımını ve kilo vermeyi destekleyebilir. 

Tekli doymamış yağ asitleri sadece kilo vermeye yardımcı olması ile değil sağlıklı beslenme düzeninin ayrılmaz bir parçası olması ile de öne çıkar. Zeytinyağında en yüksek oranda bulunan tekli doymamış yağ asiti oleik asittir. Oleik asitin faydaları ise şunlardır: 

  • İyi kolesterolün (LDL) yükselmesinde,
  • Kötü kolesterol (HDL) düşürülmesinde,
  • Kalp sağlığının korunmasında rol oynar.

Kilo vermenin yanı sıra sağlıklı kiloyu korumak da oldukça önemlidir. Sağlıklı kiloyu korumak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilebilir. Obezite, tip 2 diyabet gibi sağlık sorunlarının görülme riskini düşürebilen Akdeniz tipi beslenme hakkında bilgi alıp dengeli beslenmek için ¨Sağlıklı Beslenmenin Sırrı: Akdeniz Diyeti¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Limon ile Zayıflama

Sağlık açısından büyük önemi bulunsa da limonun içerisinde bulunan besin kaynaklarının kilo verme ile ilişkisini ortaya koyan bir araştırma bulunmamaktadır. Diyet önerileri içerisinde limonun yer almasının nedenlerinden birisi düşük kalorili bir içecek olmasıdır. Kilo almanın en büyük sebeplerinden biri olan kalorili içecek tüketimi yerine limonlu su içimi önerilmektedir. 

Limon suyu ve zayıflama arasında direkt bir bağlantı bulunmasa da limonu günlük beslenmenin vazgeçilmez bir parçası haline getirecek bazı faydaları mevcuttur:

  • Limon, C vitamini bakımından zengin bir gıdadır. C vitamini, demir emilimini artırır, bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler, vücutta kolajen üretimini teşvik eder. C vitamini eksikliğinde ise eklem ağrısı, yaralarda geç iyileşme ve yorgunluk görülebilir. C vitamini vücutta depolanmadığı için günlük olarak tüketilmesi gerekir. 
  • Limon içerisinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.Antioksidan bakımından zengin bir diğer gıda ise zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerisinde bulunan polifenoller, vitaminler ve oleik asit, antioksidan özelliğe sahiptir. 

Limon ve zeytinyağı sahip oldukları bu eşsiz özellikler nedeni ile sadece zayıflama gibi dönemsel amaçlar yerine beslenmenin ayrılmaz bir parçası haline getirilebilir. Akdeniz’in bu aromatik lezzetlerini günlük öğünlerinizin bir parçası yaparak daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Zeytinyağı ile yapılan kürlerden zeytinyağlı kuru incir kürü hakkında bilgi almak için ¨Zeytinyağlı İncir Kürü Uygulamaya Değer mi?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar