Lezzet Yolculuğu Başlasın: Ege’nin Meşhur Pidecileri

Ege tatili denildiği zaman aklınıza sadece deniz, güneş ve kum geliyorsa size bambaşka bir önerimiz olacak: Ege’de gastronomi turuna çıkmak. Hem de sadece meze ya da ot kavurmaları ile sınırlı, alışıldık bir lezzet yolculuğu değil. Aslında çok yaygın bir yiyeceğin hiç denemediğiniz türlerini keşfetmeye davetlisiniz. Ömür Akkor’un tavsiye ettiği Ege pidecileri rotasında tahinliden otlusuna, hatta manda kaymaklısına kadar damak çatlatan birçok pide çeşidi sizi bekliyor.

Ege pidecilerinin ilk durağı İzmir Ödemiş. İzmir merkezden Ödemiş’e olan 112 km, hatta İstanbul’dan Ödemiş’e 504 km’lik yol gözünüzü korkutmasın. Ömür Akkor’un aktardığı gibi 3 yıldızlı Michelin restoranları için şu söz söylenir: ¨Burası için bulunduğu ülkeye seyahat edilir.¨ Ege’nin meşhur pidecileri turunu tamamladığınızda da tüm yolculuğun buna değdiğini fark edeceksiniz. Pidenizi keyifle tattıktan sonra gittiğiniz yerlerde görebileceğiniz yerleri de sizinle paylaşacağız. İşte, Ege’nin en iyi pidecileri:

  1. Peynirli Pidenin En Güzel Hali Ödemiş’te

Kaynak

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Ödemiş yöresi, peynirleri ile meşhur. Pidelerinde de orta sertlikte, tuzlu ve kendine has bir aroması olan Ödemiş peyniri kullanıyorlar. Ödemiş’te yapılan kapalı pidelerin üzerine iki yıl bekletilmiş Ödemiş peynirleri rendeleniyor ve erimiş tereyağı gezdiriliyor. Ömür Akkor, Ödemiş’in en iyi pidecileri olarak ise şu iki adresi öneriyor: Tongül Pide Mimar Sinan ve Yeşil İzmir Pide.

Öğlen yemeğinde pide yediniz ve artık gezmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiye sahipsiniz. Öyleyse Ödemiş pazarını ve arastasını dolaştıktan sonra Ödemiş merkeze 10 km uzaklıktaki Birgi Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Tarihi bir yer olan Birgi Köyü’nün tarihi lokasyonlarını gezdikten sonra 27 km mesafedeki Lübbey Köyü’nü dolaşabilirsiniz. Tarihi köylerden olan Lübbey’in film platosunu andıran terk edilmiş evlerini ve sokaklarını fotoğraflayabilirsiniz.

2. Yerel Tatların Korunduğu Bir Adres: Yenipazar

Şimdi, rotamızı Ödemiş’ten Aydın’ın Yenipazar ilçesine çeviriyoruz. Ödemiş’e 72 km mesafedeki Yenipazar, Türkiye’nin cittaslow yani sakin şehirlerinden biri. Sakin şehirlerin önemli niteliklerinden biri olan yerel tat ve yöntemleri korumak da burayı özel bir lezzet durağı haline getiriyor.

Peynirinden ununa, yağ ve yumurtasına kadar hepsinin yerel üreticilerden sağlandığı Yenipazar’ın en meşhur pidecileri ise şunlar: Sümer Pide ve Hukul Pide. Saat kaçta giderseniz gidin nöbetçi pidecileri bulunan Yenipazar’da pide yiyebileceğinizi de hatırlatalım.

Yenipazar’a mayıs ayında giderseniz Karakaçal Yörük Şenliği’ne katılıp yörük kültürü ile tanışabilirsiniz. Yıl boyu ise Yörük Ali Efe Müzesi, Alhan Hamamı ve Donduran Kalesi’ni gezebilirsiniz.

3. Pide Yemeye Doyamayanlara: Nazilli

Şimdi, çok da uzağa değil, Yenipazar’ın sadece 20 km ötesine doğru yola çıkıyoruz. Hedefimiz Nazilli’nin meşhur pidecisi Kısmet Pide. Nazilli pidecilerini de mutlaka ziyaret etmemiz gerektiğini söyleyen Ömür Akkor ¨En iyi pideci hangisi?¨ sorusunun cevabını merak edenler için şöyle cevap veriyor: ¨Hepsinden en az 5’er kez yiyip kararı açıklamalı.¨ Biz de soğuk bir ayran eşliğinde doya doya Nazillli pidesi yemenizi öneriyoruz.

Tarihi lokasyonları gezmeyi seviyorsanız Nazilli tam size göre. Tarihi Likya dönemine uzanan Nazilli’de Nysa Antik Kenti, Arpaz Beyler Konağı, Nazilli Etnografya Müzesi, Arpaz Kulesi ve Mastaura Antik Kenti’ni gezebilirsiniz.

4. En İyi Ege Pidecilerinden Biri Bozdoğan’da

Nazilli’ye 28 km mesafede bulunan Bozdoğan’a doğru yola çıkalım. Ancak bu sefer pide yemeden önce doğa güzelliklerini keşfetmek için Bozdoğan’da Arapapıştı (İnceğiz) Kanyonu’na ve Akhisar Şelalesi’ne gidebilirsiniz.

Şimdi de günün tüm yorgunluğunu size unutturacak bir pidecide duraklama zamanı: Mikado Pide. Mikado Pide, tüm malzemelerini yerel üreticilerden temin ediyor, hatta manda kaymağı için köylüye hayvan bile alıyor. Ömür Akkor bu pidecinin Türkiye’deki en sevdiği üç lokantadan biri olduğunu söylüyor. Deneme sırası sizde.

5. Yol Üstü Durağı: Tavas

Şimdi de gittiğiniz yola değecek bir başka pideciyi keşfetmeye hazır olun: Elmallı pidecisi. Bozdoğan’dan 107 km uzaklıktaki Elmallı pidecisi, Tavas’ta Muğla yolu üzerinde bulunuyor. Tavas’ta tahinli ballı cevizli pide yiyebilir ve meşhur güvecin tadına bakabilirsiniz Yola çıkmadan önce doyurucu bir yemek yediğinize göre de rotayı Uşak’a çevirme zamanı!

6. Kırk Yıllık Ustalık İçin Uşak Durağı

Yolculuğun bu durağına kadar hep güneye doğru indik. Şimdi, sıra 180 km kuzeye doğru yolculuk yapmakta. Uşak’ta Ersöz Pide’nin meşhur kuşbaşı etli pidesinden yiyebileceğiniz gibi susamlı ıspanaklı ya da susamlı peynirli çeşitleri de deneyebilirsiniz. 40 yıldır pidecilik yapan ailenin lokantasında sizi fırınlanmış köy biberi, domates ve soğan da bekliyor.

Ege pidecileri turunun son durağında olduğunuza göre bu şehri doya doya gezmeden ayrılmayın deriz. Uşak’ta Balundos Antik Kenti, Uşak Bedesteni, İnay Kervansarayı ve Pepuza Antik Kenti’ni gezebilirsiniz.

Bizden söylemesi; Ömür Akkor’un izinde çıktığınız bu gurme yolculukta sizi keşfedilmeyi bekleyen başka Ege pidesi durakları da bekliyor. Türkiye’nin diğer özel lezzet durakları ile de tanışmak için Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi isimli e-kitabı okuyabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar