Koronavirüse Karşı Etkili Besinler Var mı?

Koronavirüsün tüm dünyada görülmesi ile birlikte hemen herkesin hayatına yeni bir kural dizisi eklendi: Maske, mesafe ve hijyene dikkat etmek. Ancak hastalığa yakalanmamak için bu kurallara uyulurken bir taraftan da kesin çözüm arayışlarına gidildi. Bu arayışların birçoğu ise belirli gıdaların tüketimi tavsiyesi ile sonuçlanıyor. 

Örneğin koronavirüse karşı zeytin yaprağı çayı, sarımsak ya da limon gibi besinlerin tüketimi öneriliyor. Peki korona virüsten korunma konusunda bilim insanları bile hala araştırmalara devam ederken besin tüketimi önerileri ne kadar gerçekçi? Gelin Kovid-19’u yenen yiyecekler olduğu söylenen gıdalara ve etkilerine birlikte bakalım.

Efsane ve Gerçekleriyle: Koronayı Yenen Yiyecekler

Koronavirüsü besinlerle yenme fikri o kadar yaygın ki Dünya Sağlık Örgütü bile sadece yaygın bilinen yanlışlara yani efsanelere yer verdiği bir web sayfası hazırlamış. Bu web sitesinde yer alan ifadelerden bazıları şöyle: ¨Çorbanıza ya da yemeğinize kattığınız biber koronayı yenmez¨ ya da ¨Sarımsak bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir ancak koronavirüsü önlediğine dair bir kanıt yoktur.¨ Bunlara sıkça karşılaşılan birkaç uygulamayı da biz ekleyebiliriz; koronaya karşı zerdeçal, limon veya nar.

Aslında bu gıdaların Kovid-19’a karşı etkili olabileceği ile ilgili iddiaların temelinde besinlerin sağlığa yararları bulunuyor. Örneğin zeytin yaprağı içerisinde bulunan oleuropein adlı polifenol madde antioksidan özellik taşıyor. Antioksidanlar ise hücrelerin zarar görmesini önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebiliyor. 

Limon içerisinde bulunan C vitamini de bağışıklık sisteminin dostu olarak biliniyor. Bu nedenle yiyecekler koronayı yenen bir ilaç niteliğinde olmasa da bağışıklığı destekleyici bir beslenmenin önemli parçaları sayılıyor. Biraz kafa karıştırıcı geldiğini biliyoruz. Gelin uzmanların ne önerdiğine bakalım, koronavirüse karşı sağlığınızı korumakla ilgili aklınızda soru işareti kalmasın. 

Koronavirüsü Karşı Nasıl Beslenmeli?

Herhangi bir yiyecek ya da gıda takviyesinin koronavirüsü önlediğine dair bir araştırma bulunmamakla birlikte korona ile mücadelede vücudun direncini yükseltmenin bir yolu var: Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Dünya Sağlık Örgütü bu gerçeği şu sözlerle vurguluyor: ¨Kovid-19 salgını sırasında sağlıklı bir beslenme düzenini uygulamak önemlidir. Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler, vücudumuzun enfeksiyonları önleme, savaşma ve iyileşme yeteneğini etkileyebilir.¨ 

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından birisi beslenmede bazı besin kaynaklarına yer vermektir. Bağışıklık sisteminin gelişimi için beslenme düzeninde yer alması gereken besin kaynakları ise şunlardır:

  • Antioksidanlar: Çevre kirliliği, sigara dumanına maruz kalma ve katkı maddesi içeren gıda tüketimi vücutta serbest radikal adı verilen yapıların üretimini teşvik eder. Serbest radikaller ise hücrelere ve DNA’ya zarar veren oksidatif strese neden olur. Serbest radikallerin verdiği bu hasardan vücutta en çok etkilenen yapılardan birisi ise bağışıklık sistemidir. 

Antioksidanlar, serbest radikallere karşı vücudu koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir. Antioksidan bakımından zengin bir beslenme için koyu yeşil yapraklı sebzeler, çilek, bitter çikolata, kabak, havuç gibi turuncu sebzeler ve balığa yer verebilirsiniz. 

Düzenli bir antioksidan alımı için de her gün yemeklerinizde antioksidan bakımından zengin zeytinyağına yer verebilirsiniz. Zeytinyağı içerisinde bulunan oleik asit, E vitamini ve polifenoller antioksidan özelliği taşır. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olmak için zeytinyağını beslenme düzeninizin bir parçası haline getirebilirsiniz. 

Günlük zeytinyağı tüketiminin sağlığa yararları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için ¨Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı Yemeniz İçin Beş Neden¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.  

  • Probiyotikler: Bağırsaklarda mikrobiyota adı verilen yararlı ve zararlı mikroorganizmalar bulunur. Probiyotik adı verilen yararlı bakteriler, bağırsak duvarını güçlendirerek zararlı bakterilerin bağırsağa geçmesini engelleyerek vücudu virüs, bakteri gibi patojenlere karşı korur. Ayrıca vücudun bağışıklık tepkisini artırır. Probiyotik bakımından zengin yoğurt, kefir, turşu gibi fermente gıdalar tüketerek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. 
  • Vitaminler ve Mineraller: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmak için beslenmenizde A, C, D, E vitaminleri ile demir, çinko minerallerine yer verebilirsiniz. 

Vücudun bağışıklık sistemi fonksiyonunu güçlendirme ve iltihabı önleyici fonksiyonu ile bilinen A vitamini alımı için öğünlerinizde zeytinyağı, havuç, kabak gibi besinlere yer verebilirsiniz.

Enfeksiyonları önlemeye destek veren C vitamini için ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller yiyebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyulan D vitamini büyük oranda güneşten alınabilir. Ancak D vitamini içeren zeytinyağı ve balık gibi gıdaları da düzenli olarak tüketerek sağlığınızı destekleyebilirsiniz. 

E vitamini, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan önemli bir antioksidandır. E vitamini bakımından oldukça zengin olan zeytinyağını her gün tüketerek bağışıklığınızı güçlendirmek için önemli bir adım atabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu temel minerallerden birisi demirdir. Zeytinyağı, kırmızı et, kuru baklagiller gibi demir kaynağı gıdalara beslenmenizde yer verebilirsiniz. Bağışıklık sistemi hücrelerinin üretimine yardımcı olan çinko tüketimi için de kümes hayvanları, yoğurt ve nohut gibi gıdalar tüketebilirsiniz. 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenin yanı sıra düzenli uyku uyumaya, egzersiz yapmaya ve bol su tüketimine dikkat edebilirsiniz. Koronaya karşı sarımsak gibi önerileri uygulamak yerine de koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasından seçimler yaparak sağlığınızı desteklebilirsiniz. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar