Kışı Daha Sağlıklı Geçirmek İçin Neler Yapmalı?

Kışı Daha Sağlıklı Geçirmek İçin Neler Yapmalı?

Çoğumuz için kış ayları; yumuşak battaniye, sıcak içecek ve keyifli bir kar manzarası demek. Ancak maalesef bu keyifli anların yanı sıra kış mevsimi hastalık ihtimalinin artması anlamına da geliyor. Kış mevsiminin sadece zevkli anlarını tatmak için ise bazı konulara dikkat etmekte fayda var. Peki, kış aylarında hastalıklardan korunma yolları nelerdir?

İşte, soğuk havalarda hastalıklardan korunmayı destekleyen yöntemler: 

Günlük Olarak Meyve Sebze Tüketebilirsiniz

Sebze ve meyveler, sahip oldukları vitaminler sayesinde genel sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı, günde en az 400 gram yani beş porsiyon meyve sebze yenilmesini önerir. Sağlığı destekleyen tüm vitaminleri alabilmek için de farklı renkteki meyve ve sebzelerden yemenizde fayda vardır. 

Genellikle kışın, yaz mevsiminde olduğu kadar meyve yemek tercih edilmez. Ancak turunçgiller gibi C vitamini deposu kış ayları meyveleri de bağışıklık sistemi dostu yiyeceklerdendir. Kışın tüketimi artırmak için meyveleri masanızda görebileceğiniz bir yere koyabilir ve atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Ayrıca salata, smoothie gibi yiyeceklerin içerisine meyve sebze ekleyerek çeşitli besinleri tüketebilirsiniz.

Yeterli Su Tüketimine Özen Gösterebilirsiniz

Bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Su, organlara oksijen taşınmasına yardımcı olarak normal bağışıklık fonksiyonunun devam etmesini destekler. Ayrıca su, böbrekler aracılığı ile toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Toksinler vücuttan atılmadığı zaman ise bağışıklık sistemi zayıflayabilir. 

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinler ve çocukların günde en az iki litre su içmesini tavsiye eder. Spor yapanlar, sıcak iklimlerde yaşayanlar ya da fiziksel işlerde çalışanlar için de bu miktar dört litreye çıkabilir. Meyve yeme alışkanlığında olduğu gibi su tüketiminde de kış aylarında düşüş yaşanabilir. Su içerisine taze nane, portakal, limon gibi lezzetler ekleyerek su tüketimini daha keyifli hale getirebilirsiniz. 

Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edebilirsiniz

Hastalıklardan korunmak için ¨Kış aylarında nasıl beslenmeli?¨ sorusunun cevabına bakmakta fayda var. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından birisi sağlıklı beslenmeye özen göstermek. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sağlıklı beslenme önerileri şunlardır:

 • Günlük olarak meyve, sebze, baklagiller, kabuklu kuruyemişler ve tam tahıllar tüketilmeye dikkat edilebilir.
 • İyotlu tuz tüketilmesi önerilir. Günlük tuz tüketimi 5 gram yani yaklaşık bir çay kaşığından az olmalıdır.
 • Toplam enerji alımının %30’undan azının ise yağlardan oluşması gerektiği belirtilir. WHO, doymuş yağlardansa doymamış yağ tüketilmesi gerektiği üzerinde önemle durur. Trans yağların ise beslenmede yer almaması gerektiğini belirtir. Doymamış yağlar, vücut hücrelerinin korunmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekler.

Sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olarak doymamış yağ bakımından zengin zeytinyağı tüketebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı içerisinde yüksek miktarda bulunan E vitamini, oleik asit ve polifenoller, antioksidan özelliği taşır. Antioksidanlar ise vücudu oksidatif stres denilen dış etkenlere karşı koruyarak bağışıklık sistemini destekler. 

Zeytinyağının hastalıklara karşı koruyucu etkisi hakkında bilgi almak için Kış Aylarında Bağışıklığınızı Zeytinyağı İle Güçlendirin başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için A, C, D, E vitamini ile çinko ve demir minerallerini tüketmeye özen gösterebilirsiniz. 

Stresinizi Azaltmaya Çalışabilirsiniz

Stres yalnızca psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kronik stres, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Stres sonucu üretilen kortizol hormonu bir süre bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ancak vücut, zamanla kanda kortizol seviyesinin giderek artmasına alışabilir. Bu da iltihaplanma gibi durumlara karşı daha savunmasız hale gelmeye neden olabilir. Ayrıca stres, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan lenfosit oranını düşürebilir. 

Stresi azaltarak kışın hastalıklara karşı vücudunuzu güçlendirmek için yoga ve meditasyon gibi pratikler yapabilirsiniz. Mevsimine göre giyinerek günlük yürüyüşe çıkabilir, sosyal yaşamınızı kışın da sürdürmeye özen gösterebilirsiniz. 

Uyku Düzenini Koruyabilirsiniz

Uyku esnasında sitokin adı verilen bir protein salgılanır. Bağışıklık sisteminin enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı mücadelesi sırasında sitokin miktarının artması gerekir. Yeterli uyku alınmadığı zaman vücudun ihtiyaç duyduğu sitokinin üretilmemesi bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu yerine getirememesine neden olabilir. Peki, ideal uyku süresi nedir?

Yaşa göre değişen uyku süresi şöyledir:

 • 3-5 yaş arası çocukların gündüz uykusu dahil olmak üzere günde 10-13 saat,
 • 6-12 yaş arası çocukların günde ortalama 9-12 saat,
 • 13-18 yaş arası gençlerin 8-10 saat,
 • Yetişkinlerin ise ortalama 7 saat uyuması önerilir. 

Hijyeni Sağlamaya Önem Verebilirsiniz

Hem tüm seneyi hem de kışı sağlıklı geçirmenin yolları denildiği zaman akla öncelikle hijyen gelir. Çünkü kişisel hijyen, özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmada etkili bir yöntemdir. 

Kişisel hijyen; el, ağız ve tüm vücut temizliğini ifade eder. Hem kendinizi hem de çevrenizdekilerin sağlığını korumak için dikkat edebileceğiniz bazı günlük temizlik alışkanlıkları vardır:

 • Soğuk aldıysanız ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız kendinize özel bir el havlusu kullanabilirsiniz.
 • Yemeklerden önce ve sonra mutlaka elinizi yıkamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Hapşırırken mendil kullanabilir ya da ağzınızı kolunuzun iç kısmına doğru tutabilirsiniz.
 • Ellerinizi yirmi saniye boyunca yıkayabilirsiniz.
 • Ortak kullanılan elektronik eşya, masa gibi malzemeleri düzenli olarak dezenfekte edebilirsiniz.

Hijyen sağlamak için ev temizliğinde kullanabileceğiniz doğal maddeleri öğrenmek için de Doğal Ev Temizlik Maddelerini Not Edin: Zeytinyağı, Sirke ve Karbonat başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşılarınızı Yaptırabilirsiniz

Aşı, vücudun belirli hastalıklara karşı bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği grip aşısı ya da varsa bebeğinizin ayına göre aşılarını zamanında yaptırmaya özen gösterebilirsiniz. Hangi yaşta kimlere aşı yapılabileceğini öğrenmek için de Sağlık Bakanlığı Aşı Portalı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu bir kış geçirmenizi dileriz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar