Kaçıncı Ayında Bebeklere Zeytinyağı Verilir?

Kaçıncı Ayında Bebeklere Zeytinyağı Verilir?

0-3 yaş bebeğinizin gelişimi açısından önemli bir dönemdir. Bebeğiniz, 1 yaşına geldiği zaman desteksiz oturma, çiğneme, emekleme gibi birçok kabiliyet edinir. 2 yaşında kilosu, doğum kilosunun yaklaşık 4 katına çıkabilir. 3 yaşına girdiği dönem ise beyninin büyüklüğü bir yetişkinin beyni büyüklüğünün %80’ine ulaşır. Erken çocukluk dönemi de denilen 0-3 yaş arasındaki bu hızlı gelişime destek vermek için bebeğinizin beslenmesine özen gösterebilirsiniz.

Zeytinyağının sağlık açısından faydalarını bildiğiniz için bebeklerinizin de bu mucizeden yararlanıp yaralanamayacağını merak edebilirsiniz. 

Bazı noktalara dikkat ederek bebeğinizin zeytinyağından faydalanmasını sağlayabilirsiniz;

  • Bebekler Ne Zaman Zeytinyağı Tüketebilir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile; 6. aydan 2 yaşa kadar ise anne sütüne destek olarak ek gıda ile beslenmesini tavsiye eder. Yani ilk 6 ay bebeğiniz tüm beslenme ihtiyacını anne sütü ile karşılar. 6. ayını dolduran bebeğinize ise ek gıda vermeye başlayabilirsiniz. Ek gıdaya geçen 6 aylık bebeğiniz zeytinyağı tüketebilir.

  • Bebekler Ne Kadar Zeytinyağı Tüketebilir?

Bebeğinizin ayına göre ek gıda miktarını ayarlamanız gerekir. Örneğin 6 ila 8 ay arasında bebeğinize 125’er mililitrelik 2 ek gıda öğünü verebilirsiniz. 9-12 ay arasında ise 125 ml x 3 öğün olmak üzere ek gıda ile besleyebilirsiniz. Bebeğinizin yemeğinin her 60 mililitresi için ¼ ila ½ çay kaşığı Komili Natürel Sızma Zeytinyağı ekleyebilirsiniz. 

  • Bebekler İçin En Uygun Zeytinyağı Hangisidir?

Komili sızma zeytinyağı, hiçbir kimyasal ya da endüstriyel işlem görmeden tamamen fiziksel yollarla elde edilir. Bebeğinizin ek gıdasına Komili Sızma Zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bebeğinizin yemeklerine ilk defa zeytinyağı katacağınız zaman 3 gün kuralını uygulayabilirsiniz. 3 gün kuralı, ek gıda döneminde bebeklerin vücudunun gıdalara herhangi bir reaksiyon verip vermediğini anlamak için tercih edilir. Bebeğinize ilk defa bir lezzeti tattırdıktan sonra 3 gün boyunca yeni bir lezzet vermeden alerji gibi herhangi bir durumun ortaya çıkıp çıkmayacağını gözlemleyebilirsiniz.

Bebek Bakımında Zeytinyağının Yeri Nedir?

Zeytinyağının yemeklerimize muhteşem bir aroma katmakla kalmayıp sağlıklı beslenmeyi desteklediğini de biliyoruz. Beslenmedeki bu önemli rolünün yanı sıra cilt bakımı ve bazı bebeklik dönemi problemlerinin hafifletilmesine destek vermek için de kullanılabilir. Bebek bakımında zeytinyağının kullanım alanları şunlardır;

  • Bebek Masajı Yaparken: Banyodan sonra yapılan masaj, bebeğinizin sakinleşmesi ve uykuya rahat geçmesine yardımcı olur. Ayrıca bebek masajı, bebeğiniz ile aranızda bağ kurmanın keyifli bir yoludur. Bebeğiniz dokunmanız ve masaj yaparken gözlerine bakarak konuşmanızdan keyif alır. Bu da aranızda duygusal bir bağ kurulmasını sağlar. Avucunuzun içine ılık zeytinyağı alıp bebeğinize nazikçe masaj yapabilirsiniz. 0-12 ay arasında bebeğinize banyo sonrasında, 12 aydan sonra uyku düzeni oturmaya başlayan bebeğinize ise uyku öncesi rutini olarak zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizi besledikten sonra kusmaması için en az yarım saat bekleyip masaj yapmanızda fayda vardır. Ailenizde ya da bebeğinizde egzama öyküsü varsa masaj yaparken zeytinyağı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. 
  • Bebeklerde Kabızlık Belirtilerini Hafifletmek İçin: Bebekler henüz gelişmekte olan bir sindirim sistemi ile dünyaya gelir. Sadece anne sütü ile beslendikleri ilk 6 ayda nadiren kabızlık görülür. Ancak 6. ayından sonra yani ek gıdaya başladıklarında kabızlık problemi yaşayabilirler. 0-6 aylık bebeğiniz kabız olduğu zaman zeytinyağını ılıtıp avucunuzun içine alarak karnına saat yönünde masaj yapabilirsiniz. Bu kabızlığa bağlı olarak yaşadığı gaz sancısının hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinize hazırladığınız ek gıdalarda zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bebeğinizin ayına uygun tüketebileceği zeytinyağı miktarı için doktorunuza danışmanızda fayda bulunur.
  • Bebek Cildini Nemlendirmek Amacıyla: Bebeğinizi banyodan çıkarmadan önce vücuduna zeytinyağı sürüp son durulama suyunu dökebilirsiniz. Zeytinyağı, bebeğinizin cildinin nemli kalmasına yardımcı olur. Bez bölgesine ince bir katman halinde zeytinyağı sürerek ise pişik oluşumunu hafifletebilirsiniz. Ancak bebeğinizde herhangi bir cilt problemi bulunuyorsa zeytinyağı sürmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Konağın Temizlenmesinde: Bebeklerin saç diplerinde ve kaşlarında sarı kabuklanmalar oluşabilir. Konak adı verilen bu kabuklanma özellikler doğumu takip eden 3 ay içerisinde görülebilir. Eğer bebeğinizde konak varsa onu banyo yaptırmadan önce kabuklanan bölgelere zeytinyağı sürüp bekletebilirsiniz. Zeytinyağı sayesinde kabarak kabukları banyo sonrası konak tarağı ile temizleyebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar