Hamilelikte Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik, heyecan verici olduğu kadar merak uyandırıcı da bir dönemdir. Anne adayı olarak her hafta vücudunuzdaki değişimlere odaklanabilir ve bebeğinizin gelişimi için neler yapmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınız ile ilgili aklınıza gelen en temel sorulardan birisi ise hamilelik ve beslenme ilişkisidir. 

Hem hamileliğinizi destekleyici hem de sevdiğiniz yiyeceklere öğünlerinizde yer vermek istemeniz doğaldır. Bu gıdalar arasından mutfakların vazgeçilmezi zeytinyağı ile akla gelen ¨Hamilelikte Zeytinyağı İçmek ya da Tüketmek¨ ve vücut sağlığı ile ilgili ¨Gebelik Çatlaklarına Zeytinyağı Sürmek¨ konuları hakkında birkaç noktayı paylaşmak isteriz:

  • Hamilelik çatlaklarının oluşmaması için özellikle banyodan sonra karın bölgesine nemlendirici sürülmesi tavsiye edilir. Zeytinyağı sürmek de bu uygulamalardan birisidir. Ancak öncelikle zeytinyağını vücudunuza sürmek ile ilgili doktorunuza danışmanızı öneririz.
  • Şimdi hem siz hem de bebeğizin sağlığı ile ilgili bir sırrı paylaşmak istiyoruz. Zeytinyağını günlük beslenmenizin bir parçası yaparak tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Dilerseniz içerisinde bulunan bileşenler hakkında bilgi edinerek gebelikte zeytinyağı tüketimi ile ilgili tüm merak ettiklerinizin cevaplarına ulaşalım.

Bebeğinizin Gelişim İçin: Dengeli Omega-3 ve Omega 6 Alımı

Omega-3 ve Omega-6 çoklu doymamış yağ asitleridir. Vücudun birçok fonksiyonu yerine getirmesinde rol oynar. Omega-3 ve Omega-6 bebeklerin beyin gelişimi, kalp ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Omega-3 ve Omega-6’nın dengeli bir şekilde tüketilmesi önemlidir. Çünkü Omega-6 seviyesi, vücudun Omega-3’ten faydalanma oranını düşürebilir. Bu da kalp ve damar rahatsızlıkları gibi bir takım sağlık problemlerine sebep olabilir. 

Omega-3 ve Omega-6 vücut tarafından üretilmediği için günlük beslenmeye dahil edilmesi gerekir. Hamilelikte Omega-3 ve Omega-6’yı bir denge içerisinde alabilmek için zeytinyağı tüketebilirsiniz.


Günlük Omega-3 ihtiyacınız ile bilgi almak için de doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Omega-3 ayrıca anne sütünde de bulunan bir  yağ asitidir. Doğumdan sonra da bebeklerin zihinsel gelişimlerini destekler. Doğumdan sonra bebeğinize zeytinyağı verme ile ilgili bilgi almak için ¨Kaçıncı Ayında Bebeklere Zeytinyağı Verilir?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Alerji Riskini Düşürmek İçin: E Vitamini

Anne ve babasında alerji bulunan bebeklerde alerji görülme oranı yaklaşık %70’tir. Bebeklerde alerji görülme riskini düşürmek için hamilelik süresince yeterli E vitamini alımı tavsiye edilir. E vitamini eksikliği durumunda bebeklerin ciğer gelişiminde problemler görülebilir. E vitamini eksikliği düzenli beslenen yetişkinlerde nadiren görülebilir. 

Bu sebeple beslenmenizde E vitamini yönünden zengin zeytinyağına yer verebilirsiniz. 1 yemek kaşığı zeytinyağında ortalama 1.94 miligram E vitamini vardır. Zeytinyağının içerisinde doğal olarak bulunan diğer vitaminler ile ilgili bilgi almak için ¨Zeytinyağının Bileşenleri Nelerdir?¨ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminin Destekçisi: Antioksidanlar

Bir doku ve hücre ağı olan bağışıklık sistemi vücudun savunma mekanizmasıdır. Vücudu virüs, mikrop ve bakteri gibi patojenlere karşı korur. Hamilelik döneminde vücut bağışıklık sisteminde bebeği korumak için bazı değişiklikler meydana gelir. Bağışıklık sistemi baskılanır ve böylece anne adayının vücudu hastalıklara karşı daha açık olabilir. Vücudunuzun daha kırılgan olabildiği bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan besinler tüketmenizde fayda vardır.
Antioksidanlar, hücrelerin zarar görmesini engelleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir. Zeytinyağı da içeriğindeki polifenoller, oleik asit ve vitaminler sayesinde iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan açısından zengin bir zeytinyağı tüketmek için Komili Erken Hasat Zeytinyağı’nı tercih edebilirsiniz. Çünkü erken hasat zeytinyağı, olgunlaşmamış yani yeşil zeytinlerden elde edilir. Bir antioksidan olan polifenol de en yüksek oranda yeşil zeytinde bulunur. Zeytinyağının bağışıklık sisteminize nasıl destek verdiği ile daha detaylı ilgili bilgi almak için ¨Kış Aylarında Bağışıklığınızı Zeytinyağı ile Güçlendirin¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar