Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik hem mutluluk verici hem de merak dolu bir dönem. Bu 40 haftalık serüvende bir yandan bebeğinizin gelişimine şahitlik ederken bir yandan da nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili aklınıza pek çok soru gelebilir. Mesela hormonal değişimlerin cilde etki edebildiği gebelikte birçok anne gibi siz de ¨Hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılır?¨ sorusunu merak edebilirsiniz.

Gebelikte cilt sorunları yaşama ihtimalini düşürmek ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi etkilenmeden cildinizi korumak için bazı konulara dikkat edebilirsiniz. Gebelikte cilt bakımı ipuçlarına geçmeden önce kısaca bu dönemde karşılaşılabilen cilt sorunlarına bakabiliriz. 

Hamilelikte En Sık Görülen Cilt Sorunları

¨Gebelikte cilt problemleri yaşanıyorsa neden hamilelik parıltısından bahsediliyor?¨ dediğinizi duyar gibiyiz. Önce özellikle hamileliğin ikinci trimesteri yani ikinci üç aylık döneminde görülebilen hamilelik parıltısının ne olduğuna bakalım. Hamilelikte kan hacmi yükseldiği için cilt daha renkli görünebilir. Progesteron seviyesi artışı da yağ oranının yükselmesine yani parlaklığa neden olabilir. 

Her hamilelik kendine özgü bir gelişim gösterir. Cilt özelliklerine ve hormonal değişimlere bağlı olarak hamilelik süresince ışıl ışıl bir cilde sahip olabileceğiniz gibi şu sorunlardan biriyle de karşılaşabilirsiniz:

  • Hamilelik Çatlağı: Kilo alma ile cilt dokusunun gerilmesine bağlı olarak beyaz çizgiler yani çatlaklar oluşabilir. Karın ya da göğüs bölgesinde yaygın olarak görülen gebelik çatlağı oluşmaması için bol su içmeye, sağlıklı beslenmeye, E vitamini bakımından zengin zeytinyağı, badem, fındık ve tahıllar tüketmeye dikkat edilebilir. 
  • Geçici Renk Değişimi: Hormonal değişimler, pigmentasyonun artmasına neden olabilir. Bunun sonucunda hamilelik maskesi olarak adlandırılan cilt rengi değişimleri yaşayabilirsiniz. Genellikle hamilelik sonrası kaybolan melasma adlı bu durum için bazen bir dermatolog ile temas kurmak gerekebilir. Bu durumu yaşama ihtimalini düşürmek için hamilelikte güneş kremi kullanımına dikkat edilebilir.
  • Gebelikte Sivilce: Hamilelikte artan yağ oranına bağlı olarak mevcut sivilceler artabilir ya da yenileri çıkabilir. Cildi doğal içerikli bir yüz temizleyici ile yıkayarak yağlanmayı önlemeye dikkat edilebilir. 

Gebeliğe Özel Cilt Bakım Önerileri

Hamilelikte hormonal değişimler kaçınılmaz olsa da bazı konulara dikkat ederek cilt sağlığınıza destek olabilirsiniz:

  • Cildinizi Nemlendirin: Hormonal değişimlere bağlı olarak cilt bariyeri zayıflayabilir. Cilt bariyerinin zayıflaması ise vücudun nem kaybetmesi sonucu, ciltte kuruluk ya da kaşıntı yaşanmasına neden olabilir.

Hamilelik döneminde cilt kuruluğu sorunu yaşamamak için doktorunuzun önerdiği nemlendiriciyi düzenli olarak kullanabilirsiniz. Cildinizin kurumaması için çok sıcak ve uzun banyo yapmamaya, yüz temizliğinde ise sabun kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Cildin sahip olduğu doğal yağın kurumaması için de yüzünüze buhar uygulamaktan kaçınabilirsiniz. 

  • Doğal Cilt Bakım Ürünleri Tercih Edin: Vücudun en büyük organı olarak bilinen cilt, geçirgen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bebeğin sağlıklı gelişimini etkilememesi için anne adaylarının kimyasal içerikli cilt bakım ürünleri kullanmamasında fayda vardır. Gebeliğe özel cilt bakım ürünleri seçerken içlerinde şu maddelerin bulunmamasına dikkat edebilirsiniz: Retinoid, paraben, PEG, nitrosamin, salisilik asit, BHT ve ftalat.  
  • Beslenmenize Özen Gösterin: Gebelikte beslenme, bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlarken annenin de cildini korumaya yardımcı olur. Anne adayları, doktorlarının önerdiği günlük bakım rutinlerini yerine getirirken beslenmede de bazı konulara dikkat edebilirler.

Su tüketimi hem bebeğin gelişimi ile ilişkili amniyotik sıvının yeterli olması hem de anne adaylarının cildinde kuruluk ve çatlak olmaması açısından önemlidir. Hamilelerin günde ortalama 3 litre su içmesi önerilir. Bu miktara her bir saatlik egzersiz için 1.5 bardak su ilave edebilirsiniz. 

Gebelikte cilt sağlığını desteklemenin bir diğer yolu ise E vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmektir. Nemlendirici özelliğe sahip olan E vitamini, hamilelikle birlikte zayıflayabilen cilt bariyerini koruyarak kuruma riskini azaltabilir. Beslenme yoluyla E vitamini almak için sağlıklı yağlardan olan zeytinyağını günlük olarak tüketebilirsiniz. E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağının gebelikte tüketimi ile ilgili bilgi almak için ¨Hamilelikte Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olmalı?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğiniz sağlıklı gelişimini sürdürürken siz de parlak bir cilde sahip olmak için doğal içerikli bakım ürünleri kullanmaya, güneş kremi uygulamaya ve yeterli beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Aşırı kaşıntı, kırmızı kabarcık ya da döküntü gibi durumlarla karşılaştığınızda ise öncelikle doktora danışmanızda fayda vardır.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar