Hakiki Zeytinyağı Arayanlara Özel: Açık Zeytinyağı Alınır mı?

Doğal lezzetler peşinde koşuyorsanız zeytinyağı seçimini de titizlikle yapıyorsunuzdur. Yemeğinizi o muhteşem tada ulaştıracak zeytinyağını seçerken aklınıza ¨Hakiki zeytinyağını nerede bulurum?¨ ya da ¨Açık zeytinyağları daha mı doğaldır?¨ soruları gelebilir. En kaliteli ve sağlıklı zeytinyağını seçerken dikkat etmenizde fayda olan bir konu vardır: Açık zeytinyağı almamak. 

Açık ve etiketsiz zeytinyağı satın almak üretim yeri, şartları ve tarihi konusunda bilgi edinememe anlamına gelir. Hatta satın alınan yağın türünün zeytinyağı olmama ihtimali de bulunur. Yani zeytinyağı etiket bilgilerinin yer almaması Türk Gıda Kodeksinde belirtilen kalite kontrol kriterlerine uyulmadığını gösterebilir. Bu sebeple zeytinyağı satın alırken önce besin etiketinde yazan bilgileri okumakta fayda vardır. 

Zeytinyağı Etiketinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Zeytinyağı etiketinde yer alması gereken bazı bilgiler vardır:

  • Zeytinyağının üretim yeri,
  • Üretim tarihi,
  • Ürün barkodu,
  • Enerji ve besin öğeleri tablosu,
  • Son tüketim tarihi,
  • Zeytinyağı tipi.

Sağlığa faydalarından yararlanabilmek için etiketli zeytinyağı almak gerekir. Çünkü etiketsiz zeytinyağları üzerinde laboratuvar analizi gerçekleştirilmez. Laboratuvar analizi gerçekleştirilmediği için de yemeye yani sindirime uygun olmayan yağlar dahi satışa sunulabilir. Belirlenen hijyen kurallarına göre uygun ambalajlanmadığı için de tüketimi faydadan ziyade sakınca getirebilir. Etiketsiz şişede yer alan bir zeytinyağı herhangi bir kalite standardına göre üretilmediği için hangi yöntemle üretildiğinden de emin olamazsınız. Bu da hem sağlığınıza hem de damak zevkinize uygun zeytinyağı satın almanıza engel olur. Üzerinde ¨saf zeytinyağı¨ ya da ¨köylü üretimi¨ yazsa dahi laboratuvar analizlerinden geçmemiş yani açık ve etiketsiz zeytinyağı alınmamalıdır. 

Zeytinyağı etiketinde sızma, soğuk sıkma ya da riviera gibi ifadelerin yer alması için yağın bazı özellikleri taşıması gerekir. Zeytinyağı etiketinde yer alabilecek bu ifadeler, Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği’nde belirtilmiştir. Örneğin ¨Soğuk Sıkım¨ ifadesi sadece 27 derecenin altındaki bir sıcaklığa kadar ısıtılan zeytin hamurundan elde edilmiş natürel sızma ve natürel birinci sızma zeytinyağları için kullanılabilir. Bu sebeple Komili Soğuk Sıkma Zeytinyağı etiketi üzerindeki içindekiler bölümünde natürel sızma zeytinyağı olduğu bilgisi verilir. Yani Komili Soğuk Sızma Zeytinyağı’nın asitlik derecesi 0.8’in altındadır ve 27 derecenin altındaki bir ısıda elde edilmiştir. Bu sebeple hakiki zeytinyağı seçimi yapabilmek için etiketli zeytinyağı almanızda fayda vardır. 

Zeytinyağının Tüketim Tarihi Nedir?

Zeytinyağı etiketinde dikkat edilmesi gereken ibarelerden birisi de üretim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihidir. Zeytinyağının türüne göre raf ömrü farklılık gösterir. Bu sebeple etiketsiz bir zeytinyağının yaklaşık üretim tarihini öğrenseniz bile hangi tarihe kadar tüketmeniz gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. 

Zeytinyağının Barkodu Nasıl Okunur?

Ürünlerin üzerinde yer alan barkod sadece ürünün fiyatı hakkında bilgi vermez. Barkod, ürünün üretildiği ülkeyi ve firma bilgilerini de verir. Zeytinyağının üretildiği ülkeyi öğrenmek için barkod numarasının ilk iki veya üç hanesine bakmanız yeterlidir. Türkiye’de üretilen zeytinyağlarının barkod numarası 869 ile başlar. Barkodun ikinci kısmı firma kodunu, üçüncü kısmı mamul kodunu, dördüncü kısım ise kontrol kodunu gösterir. 

Zeytinyağı Kaç Kaloridir?

Zeytinyağının enerji ve besin öğeleri tablosu da zeytinyağı etiketinde yer alması gereken önemli bir bilgidir. Enerji ve besin öğeleri tablosu, tükettiğiniz gıdanın içeriğini bilmenizi sağlar. Zeytinyağı enerji ve besin öğeleri tablosunda enerji, yağ, doymuş yağ, tekli doymamış yağ, çoklu doymamış yağ, karbonhidrat, şeker, protein ve tuz miktarları bilgisi yer alır. Bu bilgilerin yer alması zeytinyağının laboratuvar analizine tabii tutulduğunun da bir işaretidir. Bu da sağlıklı zeytinyağı tüketmenize yardımcı olur. 

Zeytinyağının Ambalajı Nasıl Olmalı?

Zeytinyağının kaliteli olmasını sağlayan birçok faktör vardır. Zeytinyağı elde edildikten sonra kalitesini koruması için uygun şekilde ambalajlanması gerekir. Açık renkli ve hava geçiren plastik şişedeki zeytinyağı okside olur ve sahip olduğu özellikleri bozulur. Ayrıca bu durum yağın asit derecesinin yükselmesine de sebep olabilir. Çünkü zeytinyağının oksijen ve ışık ile teması oksidasyona yani bozulmaya sebep olur. Zeytinyağının asit derecesi %2’nin üzerindeyse de doğrudan tüketime uygun olmaz. Yöresel bir lezzeti denemek isterken sağlığa uygun olmayan bir seçim yapmamanız için etiketli zeytinyağı almaya özen göstermelisiniz. Farklı zeytinyağı lezzetlerini yemeklerinizde hissetmek için Komili’nin Özel Ürünler serisini deneyebilirsiniz. Komili Organik Sızma ile mutfağınıza doğallığı taşıyabilir, Komili Taş Baskı ile tercihinizi geleneksel olandan yana kullanabilirsiniz. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar