Gurme Rehberi: Zeytinyağı Tadımı İpuçları

En kaliteli zeytinyağının hangisi olduğunu araştırırken karşınıza ¨İyi zeytinyağını anlamak için tuz ruhu testi, su testi ya da donma testi¨ gibi gerçek dışı tarifler çıkabilir. Ancak hakiki zeytinyağı, çeşitli maddeler katılarak evde yapılan testlerle anlaşılamaz. 

Hakiki zeytinyağının farklı türleri arasında damak zevkinize uygun olanı bulmak için tadım yapabilirsiniz. Bu yazımızda size zeytinyağı tadımı ile ilgili ipuçları paylaşarak bu saf Akdeniz lezzetinin çeşitleri arasındaki farkı hissedebilmenize yardımcı olacağız. 

Ancak önce yanlış uygulamaların sizi yanıltmaması için “Gerçek zeytinyağı nasıl test edilir?” sorusunun cevabını vermek istiyoruz. 

Zeytinyağı Nasıl Analiz Edilir?

Zeytinyağı, ambalajlanmadan önce iki ayrı analize tabi tutulur: Laboratuvar analizi ve duyusal analiz. Laboratuvar analizinin kriterleri Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliği ile belirlenmiştir. 

Yalnızca laboratuvar ortamında gerçekleştirilebilen bu analiz ile zeytinyağının peroksit değeri ve serbest asitlik değeri gibi birçok özellik değerlendirilir. Her bir değer zeytinyağına dair bir kriteri tanımlar. Örneğin zeytinyağının oleik asit cinsinden belirlenen serbest asitlik değeri, zeytinyağının çeşidini belirler. Asit oranına göre zeytinyağı türleri hakkında bilgi almak için Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Komili Zeytinyağı Laboratuvarlarında titizlikle gerçekleştirilen bu kontrol aşamaları sonucunda Türk Gıda Kodeksi kriterlerine uygun kaliteli zeytinyağları tespit edilir ve ikinci analiz aşamasına geçilir: Duyusal analiz. Duyusal analiz, tat ve kokuyu belirleme işlemidir. Zeytinyağı, duyusal analiz ile pozitif ve negatif özelliklerine göre sınıflandırılır. 

Duyusal analiz de tamamlandıktan sonra Komili Zeytinyağları hijyenik şartlarda ambalajlanır ve soğuk sıkımdan erken hasata, rivieradan natürel sızmaya kadar pek çok çeşit sofralarınıza ulaşır. Bu noktada zeytinyağı degüstasyonu yani tadımı ile birbirinden lezzetli zeytinyağı çeşitleri arasından damak zevkinize en çok hitap edeni seçebilirsiniz. İşte, ¨Zeytinyağı tadımı nasıl yapılır?¨ sorusunun cevapları bunlardır.

Püf Noktalarıyla Zeytinyağı Degüstasyonu

Kaynak

Zeytinyağı tadım uzmanları, kobalt mavisi tadım bardağı kullanarak rengi görmeden değerlendirme yaparlar. Çünkü zeytinyağının yeşile çalan renkte olması daha kaliteli olduğu algısı yaratabilir. Aslında zeytinyağının rengi bir kalite kriteri değildir. Siz de koyu renkli küçük bir bardak kullanarak tadım yapabilirsiniz. 

Kokuyu ve tadı tam anlamıyla alabilmek için tadım yapacağınız gün burnunuzun tıkalı olmamasına ve aynı gün tütün ürünleri tüketmemeye dikkat edebilirsiniz. Tadım yapmadan önce ise kokulu sabun ve parfüm gibi maddeler kullanmamaya, ellerinizi parfümsüz sabunla yıkamaya dikkat edebilirsiniz. 

Koku ve tat alma duyularımız sabah saatlerinde ve yemek yemeden önce daha yüksektir. Bu nedenle sabah saatlerinde açken ve kahve tüketmemişken tadım yapabilirsiniz. Zeytinyağı çeşitlerini hazırlayıp yanına da tadımlar arası damak tadınızın değişmesi için elma dilimleri aldıysanız zeytinyağı degüstasyonuna başlayabilirsiniz:

  • Bardağa bir iki yemek kaşığı zeytinyağı dökün.
  • Elinizle bardağı sararak ve üzerini kapatarak hafif ısınmasını sağlayın.
  • Yağı hafif bir hareketle salladıktan sonra bardağın ağzından elinizi kaldırın ve zeytinyağını koklayın. 
  • Nasıl koktuğuna odaklandıktan sonra yağdan bir yudum alın, ama hemen yutmayın.
  • Dilinizin ucunda hafif bir tatlılık hissi alıp almadığınıza dikkat edin.
  • Sonra yağı ağzınızın sağında ve solunda gezdirin.
  • Dişlerinizin arasından nefes alın ve tadın artmasını sağlayın.
  • Zeytinyağını yutun ve boğazınızda bıraktığı tadı hissetmeye çalışın.
  • Gözlemlerinizi bir kağıda not ettikten sonra bir dilim elma yiyerek diğer zeytinyağı çeşidini tatmaya başlayabilirsiniz. 

Zeytinyağını dilinizin farklı noktalarında tadarken hangi duyusal özelliklerin baskın olduğuna dikkat edebilirsiniz. Böylece artık damak zevkinize uygun bir zeytinyağı seçebilirsiniz. Zeytinyağında meyvemsi, yeşil meyve, olgun meyve tatlarını hissedebilirsiniz. 

Boğazınızda ise acılık ya da yakarlık hissi alabilirsiniz. Yakarlık hissini, erken hasat zeytinyağı gibi ekim ayında yani zeytinin henüz yeşil olduğu zaman elde edilen çeşitlerden alabilirsiniz. Acılık ise yeşil ya da rengi dönmüş zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarında bulunur. 

Tüm bu özellikler zeytinyağının pozitif duyusal özellikleri olarak kabul edilir. Zeytinyağının negatif duyusal özelliklerinden bazıları ise şarabımsı, küfsü, topraksı ve metaliktir. Zeytinyağı tadımı yapacağınız türleri seçmek için her biri özenle üretilen Komili Zeytinyağı çeşitlerine göz atabilirsiniz. Profesyonellerin zeytinyağı tadımı yöntemleri için de Zeytinyağı Nasıl Tadılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar