Evden Çalışırken Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Covid-19 pandemisi ile birlikte çoğu kişi evden çalışma düzenine geçti. Home office olarak da adlandırılan evden çalışma, kimi konforları yaşatsa da beraberinde bazı zorlukları da getirdi. Bunlardan birisi de her an mutfağa ulaşılabilen bir yerde çalışırken sağlıklı beslenmeyi sürdürmek. Stres altındayken ya da iş yoğunluğu varken yemek molası vermek yerine buzdolabından en pratik atıştırmalığı seçip yemek çoğu kişinin tercihi oldu. 

Bu gibi durumlar da kilo alımı ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak enerji düşüklüğü, konsantrasyon kaybı gibi durumlar yaşatabilir. Herkes için yeni bir deneyim olan evden çalışmayı sağlıklı hale getirmek için beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapmakta fayda var. Peki, home office çalışırken sağlıklı beslenmek için nelere dikkat edilebilir?

Yemek Düzeni Oluşturun

İşlerin daha çabuk bitmesi için kahvaltıyı kahve, diğer ana öğünleri de atıştırmalık ile geçiştirmek cazip gelebilir. Ancak öğün atlandığı zaman kan şekeri düşerek konsantrasyon kaybına neden olur. Bu durum verimliliği azaltırken öte yandan da uzun süreli açlık sonucu fazla yemeye teşvik edebilir.

Bunun yerine sabahları çalışmaya başlamadan önce protein ağırlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Protein, kan şekerini dengede tutarak uzun süreli tokluk hissi yaşanmasına yardımcı olur. Yumurta ve avokado ile tokluk hissi yaşamanızı sağlayacak sağlıklı bir kahvaltılık hazırlamak için avokadolu omlet tarifini verdiğimiz Pratik Tarifleriyle: Avokado Nasıl Yenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Öğün Hazırlığı Yapın

Home office çalışmanın belki de en zorlayıcı kısmı ¨Bugün ne pişirsem?¨ sorusuna cevap bulmaktır. Evde çalışanlar, işlerini yetiştirmek ile yemek seçmek arasında kalarak hazır gıdaları tercih edebilir. Home office çalışırken dengeli beslenmek için “meal prep” yani öğün hazırlığı yapmak iyi bir seçenektir.

Hafta boyunca hangi yemekleri yiyeceğinize karar vererek bir öğün listesi hazırlayabilirsiniz. Bu yemekleri hazırlamak için de tüm haftaya yetecek kadar alışveriş yapabilir, sebzeleri önceden temizleyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. 

Pişmiş halde saklanmaya uygun gıdalar hazırlayarak da hafta içi yemek pişirme süresini en aza indirebilirsiniz. Uzun süre muhafaza etmeye en uygun yemekler ise zeytinyağlı lezzetlerdir. Pratik bir ¨meal prep¨ oluşturup hafta boyu öğle yemeğine sahip olmanın konforunu yaşamak için zeytinyağlı yemekleri tercih edebilirsiniz. Zeytinyağı hafifliğinden faydalanacağınız yemekler hazırlamak için de Komili Zeytinyağlı Tarifler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Öğle yemeğinde lif ve protein ağırlıklı bir beslenme tercih edebilirsiniz. Lifli gıdalar da hem tokluk hissi yaşamaya hem de sindirim sisteminin düzene girmesine destek verir. Özellikle hareketin kısıtlı olduğu evden çalışma düzeninde sağlıklı beslenmede lif tüketimine özen gösterebilirsiniz. 

Sağlıklı bir beslenme için gerekli olan şu besin gruplarının günlük öğünlerinizde yer almasına özen gösterebilirsiniz: Protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller. 

Yeterince Su Tüketin

Ofiste en kolay ulaşılabilecek içecekler genellikle su ve kahvedir. Ancak evde çalışma düzeninde, hafta sonu alışverişinde şekerli içeceklerle doldurulmuş bir buzdolabı ve sınırsız kahve sizi bekler. Ofiste olduğu gibi evdeki çalışma masanızda da su şişesi bulundurmaya dikkat edebilirsiniz. Böylece hem su içmeyi hatırlamış olursunuz hem de sağlıklı bir yaşam için gerekli günlük tüketim miktarınızı kontrol edebilirsiniz. 

İlave şekerli ve katkı maddeli içeceklerden ise mümkün olduğunca uzak durabilirsiniz. Su tüketimini daha keyifli hale getirmek için de şişenin içerisine taze nane, çilek, portakal ya da limon kabuğu gibi doğal olarak aroma veren gıdalar ekleyebilirsiniz. Keyifli bir içecek hazırlamak için de Yazın Kilo Vermenin Kolay Yolu: Zeytinyağlı Smoothie başlıklı yazımızda paylaştığımız smoothie tariflerine göz atabilirsiniz. 

Pandemi nedeniyle yaşanan kaygı, iş yaşamına da yansıyıp fazla kahve tüketimine yol açabilir. Araştırmalara göre yetişkin ve sağlıklı bir birey, günde 400 ml kahve tüketebilir. Bu miktarın üzerindeki kafein tüketimi ise baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk ve istemsiz kas hareketlerine neden olabilir. Kahvenin yanı sıra çay ve çikolata gibi gıdalarda da kafein bulunduğunu dikkate alarak günlük kahve tüketiminizi dengede tutabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Ofis molalarında genellikle iş arkadaşlarıyla konuşulur ya da bir fincan daha kahve alınır. Ancak home office molaları bir atıştırmalık yeme zamanına dönüşebilir. Acıkmadan yemek yemek ya da sık sık abur cubur tüketmek ise fazla kilo alımına neden olabilir. Sağlıklı kilonuzu korumak için mola verdiğinizde rahatlamanıza yardımcı olan bir aktivite yapmayı tercih edebilirsiniz. 

Öğünler arasında acıkarak dikkatinizin dağılmasını önlemek için de sabah çalışmaya başlamadan önce sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Böylece trans yağ, ilave şeker veya koruyucu madde gibi sağlığa zararlı maddeler içeren atıştırmalıklar yerine sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. 

Atıştırmalık olarak sevdiğiniz meyve ve sebzeleri yiyebileceğiniz gibi kahve yanında tatlı yemek istediğiniz zamanlarda sağlıklı atıştırmalıklar da hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı yağlardan olan zeytinyağı ile hazırlanmış atıştırmalık tariflerini öğrenmek ve çalışırken keyifli vakit geçirmek için Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri sayfasına göz atabilirsiniz. 

Pandemi ile birlikte herkesin hayatına giren home office çalışma kavramı artık yeni normalin parçalarından birisi. Öğün düzenine sadık kalmaya, bilinçli gıda seçiminde bulunmaya, yeterince su tüketmeye ve temel besin gruplarını almaya dikkat ederek home office çalışırken de dengeli ve sağlıklı beslenebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar