Evde Zeytinyağı Yapılır mı?

Ev yapımı gıdalara olan rağbetin arttığı bu dönemde sıkça karşılaşılan sorulardan bazıları da ¨Evde zeytinyağı nasıl yapılır?¨ ve ¨Kendi zeytinyağımı nasıl yaparım?¨ oluyor. Bu soruya ¨Önce zeytinleri yapraklarından ayıklayın¨ diye başlayıp sonunda gerçekten de yağ elde edilebilen pratik zeytinyağı tarifleri verilebilir. Ancak öncelikle cevabı alınması gereken çok daha önemli bir soru vardır: Evde zeytinyağı yapmak sağlığa uygun mu?

Gelin, bu sorunun cevabına birlikte bakalım ve sofralarımızdan hem lezzet hem de sağlık eksik olmasın.

Evde Zeytinyağı Yapımı Sağlıklı mı?

Sağlıklı gıda tüketimine dair bilinç oluşmaya başladıkça tüketiciler doğal ürünleri daha fazla tercih etmeye başladı. Doğal beslenmek için de özellikle her zaman tüketilen bazı yiyecekler evde yapılır oldu. Özellikle Covid-19 pandemisi sonrasında da ev yapımı gıda malzemelerine rağbet arttı.

Ancak ekmek gibi pişirme süreci kontrol edilebilen yiyecekler dışında evde gıda üretimi her zaman sağlıklı olmayabiliyor. Zeytinyağı üretimi de evde yapıldığı zaman sağlık açısından çeşitli riskleri barındırabilir. Bunu daha iyi anlamak için ¨Zeytinyağı nasıl üretilir?¨ ve ¨Evde zeytinyağı yapmanın sakıncaları nelerdir?¨ sorularının cevaplarına daha yakından bakabiliriz.

Zeytinyağı Üretimi Nasıl Olmalı?

Fabrikada zeytinyağı üretimi aşamaları ile evde zeytinyağı yapımı tarifi kıyaslandığında bazı aşamalarda sağlığı etkileyebilen farklılıklar görülür:

  • Lezzet Kaybı: Zeytinyağı elde edilirken öncelikle zeytin hamuru denilen kısım hazırlanır. Zeytin hamuru, hijyenik makineler içerisinde belirli bir süre ve sıcaklıkta yoğrulur. Bu süre ve sıcaklığın aşılması sonucu ise zeytinyağında acılaşma ve kötü koku oluşabilir. Ayrıca zeytinyağının sağlık açısından en önemli bileşenlerinden olan polifenol değeri düşer. Ev ortamında bu sıcaklık ve süreyi ayarlamak mümkün değildir. 
  • Yüksek Asitlik Değeri: Ev yapımı zeytinyağında zeytin hamuru hava ile temas ederek yoğrulur. Bu da zeytinyağının asitlik derecesinin yükselmesine neden olabilir. Zeytinyağının asitlik derecesi ise o yağın tüketilmeye uygun olup olmadığını ifade eder. 

Örneğin sızma zeytinyağının asidite değeri en fazla %0.8, riviera tipi zeytinyağının asidite değeri ise en fazla %1.5 olmalıdır. Asit değeri %2’nin üzerinde olan zeytinyağı ise lampante olarak kabul edilir. Yani sindirime uygun değildir. Kontinu denilen ve sadece makineler içerisinde gerçekleşerek hava ile temasın kesildiği zeytinyağı üretim sisteminde ise asitlik değeri yükselmeden işlem tamamlanır.

  • Düşük Polifenol Değeri: Zeytinyağı yıkandıktan sonra çekirdeği ile birlikte kırılır. Çekirdeği de bir antioksidan olan polifenol açısından oldukça zengindir. Ancak evde zeytinyağı yaparken kırmak mümkün olmadığı için zeytin çekirdeği ayıklanır. 
  • Tortu Karışık Yağ: Zeytinyağı sıkıldığı zaman karasu, yağ ve tortu (pirina, zeytin atığı) ortaya çıkar. Evde zeytinyağı yaparken tüm bu maddeler aynı şişede bekletilir ve yüzeye çıkan yağ alınır. Ancak yüzeydeki yağı kaşıkla almak karasu ve tortuyu ayırmaya yetmez. 

Zeytinyağı üretiminde bu işlem ayrıştırma, santrifüjleme ve filtreleme olmak üzere üç özel aşamada gerçekleşir. Öncelikle karasu ve yağ, prinadan ayrılır. Santrifüjleme ile yağ ve karasu ayrıştırılır. Son olarak zeytinyağı, pamuk ya da kağıt filtrelerden geçerek içerisinde sadece yağ kalacak şekilde filtrelenir. Böylece zeytinyağı en saf halini alır.

  • Düşük Kalite: Komili Zeytinyağı hijyenik bir şekilde ambalajlanmadan önce son bir aşamadan geçirilir: Analiz. Zeytinyağının kimyasal özellikleri laboratuvar ortamında özel ekipmanlarla test edilir. Kalite kontrol sürecinden sonra ise duyusal tadım yapılır. Komili Zeytinyağı uzmanları zeytinyağını tadarak (degüstasyon) duyusal özelliklerini değerlendirir. 

Meyvemsilik, acılık gibi pozitif ve küflü, kurtlu gibi negatif duyusal değerler belirlenir. Böylece sadece kalite kontrolleri gerçekleştirilmiş ve eşsiz lezzete sahip zeytinyağları sofralarımıza ulaşır. Ev ortamında ise sağlık, kalite kontrol ya da duyusal analizleri gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle evde yapılarak doğal haliyle tüketilmek istenen zeytinyağı aslında sağlık, kalite ve duyusal özellik şartları taşımaz. 

BONUS: Saf Zeytinyağını Keşfedin

Evde, beklentinizde uygun bir zeytinyağı üretilmeyeceğini öğrendikten sonra aklınıza ¨Peki, hakiki zeytinyağı nereden alınır?¨ sorusu gelebilir. Sadece mekanik işlemler gerçekleştirilerek yani bir meyve suyu elde etmeye benzer şekilde üretilen saf Komili Zeytinyağı lezzetinden tüm yemeklerinizde faydalanabilirsiniz. 

Mevsiminde toplanan zeytinler, zeytinyağının asitlik değerini koruyacak şekilde üretilir ve kalite kontrol aşamaları sonucu sofralarınıza ulaşır. Zeytinyağı üretim aşamalarını detaylı olarak anlattığımız Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir? başlıklı yazımızı okuyarak Komili Zeytinyağı üretim serüvenine tanık olabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar