En Lezzetli Beslenme Çantası Tarifleri

Okul çağındaki çocukların beslenme ihtiyaçları aslında yetişkinlerinki ile benzerdir. Çocuklar da günlük olarak protein, yağ, vitamin, mineral ve karbonhidrat içeren gıdalar tüketmelidir. Sadece yaşlarına bağlı olarak günlük almaları gereken besin miktarları ve ara öğün sayıları farklıdır. 

Ancak çocukların damak zevkleri henüz gelişmekte olduğu için yemek seçebilir ve sebze gibi bazı besin gruplarını yemek istemeyebilirler. Anne babalar da çocuklarının beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları için daha yaratıcı çözümler bulmaya çalışır. Mesela favori yiyecekleri sebzelerle karıştırma gibi yöntemler denerler. 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edindirmeye yönelik bu uygulamaları evde yapmak daha kolaydır. Okul beslenme saatinde ise sağlıklı bir öğün yemeleri için ebeveynler, çocuklara hitap eden lezzetli yiyecekler hazırlayabilirler. Peki, çocukların reddetmeyeceği sağlıklı ve lezzetli beslenme tarifleri nelerdir? Çocukların severek yiyeceği kolay beslenme çantası tariflerimizi okuyarak siz de besleyici bir okul menüsü oluşturabilirsiniz. 

Beslenme Çantasına Ne Konur?

Okulların farklı giriş çıkış saatleri olduğu için çocuğunuzun okulda olacağı zamana göre bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz. Günün saatlerine göre çocukların beslenme çantalarına konulabilecek yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 1. Besleyici Kahvaltılık Tarifi

Sabaha iyi bir protein kaynağı olan yumurta ile başlamak sağlıklı bir seçim olabilir. Ancak çocuklar soğumuş haşlanmış yumurta yemek istemeyebilirler. Balla lezzetlenen bol yumurtalı bir krepi ise pek reddetmezler. Çocuğunuzun beslenme saatine özel krep hazırlamak için gerekli malzemeler şunlar:

Krep hazırlamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bir karıştırma kasesinin içerisine süt ve peyniri koyun. Peyniri bir çatal yardımı ile ezin.
 • Karışımın üzerine süt ve un ekleyip iyice çırpın.
 • Yapışmaz bir tavayı ısıtın ve zeytinyağını tavaya dökün.
 • Hazırladığınız karışımdan 1 çorba kepçesi kadar alarak tavaya yayın.
 • Her iki tarafını kızartın. Pratik beslenme menüsü hazır oldu bile.

Minik bir saklama kabının içerisine bal koyarak çocuğunuzun besleyici bir krep yemesini sağlayabilirsiniz. Krep yanında içmesi için de smoothie yapabilirsiniz. Smoothie yapımını öğrenmek için Zeytinyağlı Smoothie yazımıza göz atabilirsiniz. 

 1. Doyurucu Öğle Yemeği Tarifi

Hemen her çocuğun severek yediği tostu tavukla birleştirip bir öğle yemeğine dönüştürmeye ne dersiniz? Tavuklu tost yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

Tavuklu tost hazırlamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Isıttığınız tavaya zeytinyağını dökün.
 • Tavuk göğsünü tuzlayın. Her iki tarafı da kızarana kadar tavuğu orta ateşte yaklaşık 15 dakika pişirin. Pişen tavuğu ılınmaya bırakın.
 • Ilınan tavuğu küçük parçalara ayırın.
 • Sandviç ekmeğinin içine, her iki tarafına salça sürün.
 • Minik parçalara ayırdığınız tavuğu ekmeğin arasına koyun ve üzerine kaşar peyniri dilimlerini yerleştirin. 
 • Sandviç ekmeğinin üzerine hafifçe zeytinyağı gezdirdikten sonra tost makinesinde her iki tarafı kızarana kadar bekletin.

Okula özel doyurucu tost hazır oldu bile. Çocuğunuzun keyifle yiyeceği diğer tarifleri öğrenmek için Komili Zeytinyağlı Tarifler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar