Doğal Bir Bahar Temizliğinin Püf Noktaları

Bahar tazeliğinin hissedildiği bugünlerde evinize de biraz ferahlık getirmeye ne dersiniz? Dip köşe bahar temizliği yaparak kışın kapalı kalmış evlerde biriken tüm tozlardan kurtulabilirsiniz. Ev temizliği yaparken kendi sağlığınızı korumak için de doğal temizlik malzemelerinden yararlanabilirsiniz. Kimyasalsız temizlik için gerekli olanlar ise aslında her zaman mutfağımızda bulunan malzemeler:

 • Beyaz sirke
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Limon 
 • Karbonat
 • Esansiyel yağ

Doğal temizlik yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmeden önce detaylı ev temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım:

 • Kıştan çıkarken sadece ev temizliği yapılmakla kalınmaz, aynı zamanda dolap içleri de yenilenir. Kıyafet kaldırma, yorganları yıkama, fazlalıklardan kurtulma gibi birçok işin birikip sizi yormaması için temizliği odalara ve günlere ayırabilirsiniz. 
 • Yatak odası temizliği yaparken yanınıza bir koli alabilirsiniz. Bu koliye, başkasına verilecek eşyaları biriktirebilirsiniz. Baharda kullanmayacağınız yorgan, kazak gibi eşyaları da yıkayabilirsiniz.
 • Odaları temizlerken süpürme işlemini en sona bırakabilirsiniz. Böylece eşyaları düzenlerken ya da toz alırken yere dökülecek kirleri tekrar süpürmeniz gerekmez.
 • Toz alırken ıslak ve kuru olmak üzere iki bez kullanarak mobilyaların kısa sürede tekrar kirlenmesini önleyebilirsiniz.
 • Günlük temizlikte unutulan noktaları yani kapı üstlerini, beyaz eşya arkalarını, çamaşır makinesi ile buzdolabı lastiklerini ve avizeleri silebilirsiniz.
 • Pek de fark edilmeyen bir temizlik olmaması için evinizde sık kullanmadığınız eşyaları dolaplara kaldırabilir, kullanmadıklarınızı evden çıkarabilirsiniz.
 • Sık temizlenmeyen ancak çok kir biriken buzdolabı, banyo dolabı ve ayakkabılık gibi alanları boşaltıp derinlemesine temizlik yapabilirsiniz.

Bahar temizliğinin püf noktalarını öğrendiniz. Şimdi sıra, ¨Evde doğal temizlik maddeleri nasıl yapılır?¨ sorusunun cevabını öğrenip temizliğe başlamakta. İşte odalara ve alanlara göre hazırlanabilecek kimyasalsız temizlik malzemeleri ve kullanım şekilleri: 

Doğal Mutfak Temizliği

Yağ gibi inatçı kirlerin en çok bulunduğu yer olan mutfakta doğal maddeler ile temizlik yapmak için şu reçeteleri uygulayabilirsiniz: 

 • Çelik Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Davlumbaz bacası, askılar ve diğer tüm çelik mutfak aletlerini temizlemek için yapmanız gerekenler şunlar: Yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım çay bardağı beyaz sirke ve 10 damla limon yağını karıştırın. Her kullanımdan önce çalkalamanız gereken bu karışımı bir sprey şişesine doldurup çelik yüzeylere sıkın. Yumuşak bir bez yardımı ile çeliklerinizi silebilirsiniz.

 • Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüzeysel kirleri temizlemek için bir miktar sirke serpip süngerin sert tarafı ile fırının içini ovalayabilirsiniz. Fırınınızın ilk günkü gibi parlak ve çiziksiz görünmesi için de temizlediğiniz yüzeye bir bez yardımı ile zeytinyağı yayabilirsiniz.

Çıkmayan lekeleri temizlemek için ise öncelikle yarım su bardağı karbonata yarım çay bardağı su ekleyip karışımı bir hamur haline getirebilirsiniz. Karışımı kirli yüzeye yayarak yaklaşık 30 dakika bekletebilirsiniz. Bu sürenin sonunda bir sünger yardımı ile yüzeyi temizleyebilirsiniz. Çizik görüntüsünden kurtulmak için de fırının içine zeytinyağı sürebilirsiniz.

 • Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Her gün çalışsa da bulaşık makinesinin köşelerinde kir birikerek bakteri oluşumuna neden olur. Bulaşık makinesinde bakteri birikmesini önlemek ve zamanla makine içinde oluşan kokudan kurtulmak için sirke kullanabilirsiniz. İçinde bulaşık yokken üst rafa sirke dolu bir kase yerleştirip en sıcak ayarda makineyi çalıştırabilirsiniz. 

 • Lavabo Neyle Temizlenir?

Lavabo ve mutfak tezgahını temizlemek için bir yemek kaşığı tuz, bir bardak sirke ve bir bardak suyu karıştırın. Mutfağınızın hoş kokmasını isterseniz içerisine birkaç damla portakal ya da nane yağı gibi esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz. Bir şişeye doldurduğunuz karışımı yüzeylere sıkarak sünger yardımı ile temizleyebilirsiniz. Parlaması ve leke tutmaması için tezgahın üzerine bir bez ile zeytinyağı sürebilirsiniz.

Ev Zemini Temizliği

Ev yapımı yüzey temizleyici hazırlamak için şu tarifleri uygulayabilirsiniz:

 • Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Fayans döşeli yerleri temizlemek için 3 litre sıcağa yakın su, 1 su bardağı beyaz sirke ve 1 su bardağı karbonatı karıştırın. Bu karışımı kullanarak fayans yüzeyleri silebilirsiniz.

 • Ahşap Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Ahşap zeminleri temizlemek ve parlatmak için 3 litre sıcağa yakın su, yarım su bardağı limon suyu ve yarım su bardağı zeytinyağını karıştırabilirsiniz. Kayma riski yaşamamak için de odayı kullanmadan önce yüzeylerin kurumasına dikkat edebilirsiniz.

 • Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici Nasıl Hazırlanır?

Mutfak ve banyo gibi alanların günlük temizliğinde de kullanabileceğiniz doğal bir karışım için 1 litre ılık su, 1 su bardağı beyaz sirke ve birkaç damla nane yağı karıştırabilirsiniz.

Banyo İçin Doğal Temizlik Yöntemleri

Duşakabin, duş başlığı ve eviye bataryası gibi kireçlenen alanları temizlemek için 1 yemek kaşığı limon tuzu, yarım su bardağı beyaz sirke ve 1 su bardağı sıcak suyu karıştırabilirsiniz. Bu karışımı bir şişeye doldurarak kireçli yüzeylere sıkıp yaklaşık 15 dakika bekletebilirsiniz. Ovalayarak kireçlerden arındırdığınız yüzeyleri durulayabilirsiniz.

Banyo ve evin tamamındaki ayna ile camları temizlemek için de bire bir oranında sirke ve suyu karıştırabilirsiniz. Parlak görünmesi için de temizliğin ardından aynalara zeytinyağı sürebilirsiniz.

Kimyasalsız Ev Temizliği İpuçları

Deri gibi çizilen alanların onarımı ile çelik ve cam gibi malzemelerin parlatılmasında zeytinyağını, zemin gibi çabuk kirlenen yüzeylerde sirke ile kalıplaşmış lekelerde tuz ve karbonatı her zaman kullanabilirsiniz. Bu temizlik alışkanlıklarını edinerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de bebeğinizin ya da evcil hayvanınızın evde daha güvenle gezmesini sağlayabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar