Çocuklara Zeytinyağını Sevdirmenin 4 Püf Noktası

Zeytinyağı, sadece fiziksel işlemler sonucu elde edilen bir sağlık kaynağıdır. Anne babalar çocuklarının bu saf lezzetten faydalanmalarını istese de çocukların zeytinyağı tadına alışması zaman alabilir. Aslında çocukların zeytinyağını severek yemesi için atılabilecek birkaç basit ve etkili adım vardır. İşte çocuklara zeytinyağını sevdirecek ipuçları. 

1. Birlikte Yemek Yapın

Çocuklar kendi hazırladıkları yiyecekleri yemekten büyük keyif duyarlar. Çocuğunuzla birlikte onun en sevdiği yiyeceği zeytinyağı kullanarak yapın. Havuçlu kek, zeytinyağında patates kızartması ya da pizza gibi onun karşı koyamayacağı bir tarifi seçin ve birlikte mutfakta vakit geçirmenin keyfini yaşayın. Çocuğunuzun keyifle yiyeceği birbirinden lezzetli tarifleri öğrenmek için Zeytinyağlı Tarifler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

2.Sofranıza Sosları Ekleyin

Çocukların reddetmeyeceği şeylerden birisi sosa bandırarak yemek yemektir. Komili Sızma Zeytinyağı, ceviz, biber salçası ve kekiği karıştırıp kahvaltınızı renklendirebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinizin yanına da dip soslar hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz köfte, ev yapımı soğan halkası ya da fırında çıtır sebze gibi eğlenceli yiyecekleri zeytinyağlı dip sosa batırıp yiyebilir. Çocuğunuz severek yediği yemeklerde zeytinyağı lezzetini aldığı zaman bu aromatik tada alışır. Çocuğunuzun favorisi olacak bir sos tarifi için ¨Atıştırmalıklarınıza Lezzet Katacak Dip Sos Tarifi: Zeytinyağlı Ayoli¨ başlıklı tarifimize göz atabilirsiniz. 

Ek gıdaya yeni geçen yani 6 aylık bebeğinizin zeytinyağını sevmesi için de bandırma yöntemini deneyebilirsiniz. Bebeğinizin yanındayken, yiyeceği parmak gıdaları batırması için önüne zeytinyağı koyabilirsiniz. Bebeklerde zeytinyağı kullanımı ile ilgili bilgi almak için ¨Kaçıncı Ayında Bebeklere Zeytinyağı Verilir?¨ başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

3.Sağlıklı Atıştırmalıklar Hazırlayın

Çocuklar ana öğünleri yemeyi bir mecburiyet, ara öğün atıştırmalıklarını ise bir zevk olarak görürler. Zeytinyağı yemeyi zevk haline dönüştürmek için sağlıklı atıştırmalık tariflerinizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Sıcak atıştırmalıkları hazırlarken yağ olarak sadece zeytinyağı kullanabilirsiniz. İşte çocuğunuza zeytinyağını sevdirecek birkaç atıştırmalık fikri;

  • Haşlanmış nohutları Komili Riviera Zeytinyağı ile yağlayın ve kajun gibi çocuğunuzun sevebileceği baharatları ekleyin. Fırının ızgara ayarında çıtır hale gelene kadar bekletin.
  • 1 çay bardağı Komili Riviera Zeytinyağını kimyon, karabiber ve pul biber ile karıştırın. Küçük üçgenler şeklinde kestiğiniz lavaşları karışıma batırın ve fırında kızartın. Sağlıklı cipsiniz hazır.
  • Muz ve elmaları ince ince dilimleyin. Bal ve zeytinyağını karıştırın. Meyve dilimlerini karışıma yedirin. Fırının ızgara ayarında kızartın.

Çocuğunuzun ara öğünlerini çeşitlendirecek ve zeytinyağını sevmesini sağlayacak sağlıklı atıştırmalık tarifleri için Zeytinyağlı Tarifler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. 

4.Oyunun Gücünden Faydalanın

Oyun, çocuklar için sadece eğlenme değil aynı zamanda bir öğrenme aracıdır. Oyun oynayarak çocuğunuza doğru davranışlar kazandırabilirsiniz. Mesela, yemek saatlerini bir oyuna çevirerek çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. 3-5 yaş arası çocuklar rekabeti severler. Ailenizin her üyesi için yarım litrelik zeytinyağları alarak zeytinyağı bitirmeyi bir yarışa çevirebilirsiniz. İlkokul dönemindeki çocuğunuzla zeytinyağı büyüsünü masallaştırarak anlatabilirsiniz. Bir süre sonra çocuğunuz başka tür bir yağ kullanmanızı istemeyebilir. Zeytinyağını sevdirmek için çocuğunuzla oynayacağınız oyunları yaşına göre çeşitlendirebilirsiniz. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar