Çocuklara Sağlıklı Beslenmeyi Öğretmenin 6 Eğlenceli Yolu

çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı

“Bugün yemekte ne var?” sorusunun cevabını vermek size de biraz stres yaşatıyor mu? Karnabahar veya sebze çorbasını sevmediği için yemeğe oturmak istemeyen bir çocuğunuz varsa yalnız değilsiniz.

Çocuklar fast food ve şekerleme sevgisiyle doğmasalar da zamanla çevrelerinden bu beslenme alışkanlıklarını edinirler. Bu gibi yüksek miktarda şeker veya trans yağ içeren gıdaları tüketmenin doğru olmadığını onlara anlatmanız ise zor olabilir. Bunun yerine çocuğunuza daha okul öncesi çağdan itibaren bazı sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırabilirsiniz.

Kısıtlamalarla değil, doğal akışı içerisinde dengeli beslenmeyi kabul eden çocuklar sağlıklı bir yetişkinliğe de adım atabilir. Peki çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır? İşte gelişimi destekleyici bir yeme düzenini sağlayacak çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri.

1- Yemek Planını Birlikte Yapın

Özellikle 2 yaşından itibaren çocuklar kendi karakterlerini ortaya koymak ve bağımsızlıklarını hissetmek isterler. Yemek söz konusu olduğu zaman da özgürlük hissini yaşamaları önemlidir. Önüne konulan bir yemektense kendi yiyeceklerini seçmesi çocuğunuzun yemeklere itirazını engelleyebilir.

Bunu sağlamak için çocuğunuzun yaşına göre birlikte haftalık öğün planı yapabilirsiniz. Öğün planına karnabahar eklemeye ikna edemeseniz de pizzanın hamurunu karnabahardan yaparak bu besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Öğün planı yaptıktan sonra da alışverişi birlikte yapabilirsiniz. Çocuğunuzun kendi gıdasını seçmesi ona hem özgüven kazandırır hem de sağlıklı seçimler yapma alışkanlığı edinebilir. Hafta boyu reddedilmeyecek yemekler hazırlamak siz ebeveynler için de rahatlatıcı olacaktır. Şimdi sıra ikinci adımda: sağlıklı yemek hazırlığı.

2- Birlikte Mutfağa Girin

çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak

Çocuğunuzun hem aile içi sorumluluk kazanması hem de yemeğin hazırlanma sürecine tanıklık etmesi için de birlikte yemek yapabilirsiniz. Böylece hem kendi yaptığı yemeği yeme zevkini tadacak hem de gıda tüketimi hakkında bilgi sahibi olacaktır. Birlikte geçirdiğiniz süre içerisinde hangi gıdayı neden tercih ettiğinizi ve sağlık açısından faydalarını da çocuğunuza anlatabilirsiniz. Paketli gıdalar ve fast food tüketimi ile ilgili bilinç kazanması için de yağ seçimine değinmenizde fayda vardır.

3- Yağ Tüketimi Konusunda Bilinçli Olun

Patates kızartması ya da hamburger çocukların en sevdiği yiyeceklerdendir. Bu yiyecekleri neden evde yapmayı ya da güvendiğiniz bir yerden satın almayı tercih ettiğinizi anlamayabilirler. Bu da yemek seçimi konusunda yanlış seçimler yapmalarına neden olabilir.

Vücudun enerji kaynağı olan yağ hakkında bilgi verip tercih edebileceğiniz sağlıklı yağlardan bahsedebilirsiniz. En sağlıklı yağlardan olan zeytinyağının farklı çeşitlerini değişik tariflerde kullanıp çocuğunuzun bu lezzete aşina olmasını sağlayabilirsiniz. 

Sebze kızartması ya da soğan halkasını Komili Riviera Zeytinyağı ile kızartıp sağlıklı yağ ve cezbedici yiyecek ikilisini kabul etmesini sağlayabilirsiniz. Hatta 6. ayını dolduran yani el gıdaya geçen bebeğinizin mamasına doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bebek beslenmesinde zeytinyağının yerini anlattığımız ¨Kaçıncı Ayında Bebeklere Zeytinyağı Verilir?¨ başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

4- Sağlıklı Atıştırmalık Alternatifleri Sunun

çocuklar için sağlıklı alternatifler

Çocuğunuz belirli bir yaşa kadar koyduğunuz yemek yasaklarına uyabilir. Ancak okul arkadaşları gibi kendine ait bir sosyal çevre edindiğinde yasak olduğu için yemediği gıdaları tüketebilir. Bu nedenle şeker ya da karbonhidrat içeren tüm gıdaları sınırlandırmak yerine sağlıklı alternatifler sunabilirsiniz. Sunduğunuz bu alternatifler çocuğunuzun damak zevkine uyduğu takdirde bunu bir beslenme alışkanlığı olarak devam ettirebilir.

Örneğin kahvaltıda çikolata kreması yerine fıstık ezmeli kakaolu bir krema hazırlayabilirsiniz. Makarnaya evde hazırladığınız zeytinyağlı domatesli sostan ilave edebilirsiniz. Çocuğunuzun zevkine göre meyveli sorbe, smoothie gibi farklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Tatmak istemediği yiyecekleri ise sevdiği yemeklerin içerisine ekleyerek değişik lezzetler ile tanışmasını sağlayabilirsiniz.

5- Porsiyon Boyutunu Sınırlandırın

Makarna ve patates gibi karbonhidrat bakımından zengin gıdalar çocukların favori yiyeceklerindendir. Ancak sağlıklı gelişim için vücudun karbonhidratla birlikte protein, yağ, vitamin ve minerale de ihtiyacı vardır. Bu nedenle öğünlerde tüm besin kaynaklarından yeterince bulunmasına dikkat edilmelidir. 

Ancak çocuğunuz, 4 dilim pizza yemek yerine 2 dilim pizza ve çorba yemesini söylemenizden hoşlanmayabilir. Bunun yerine sofrada kullandığınız tabağın ve yemek pişirdiğiniz tepsinin boyutunu daha küçük seçebilirsiniz. Çocuğunuza tüketmesi gereken gıda türleri hakkında da bilgi vererek ileriki yaşlarda dengeli beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

6- Rol Model Olun

çocuklar için sağlıklı beslenme

Çocuklar sağlıklı beslenme alışkanlığını öncelikle aile içerisinde edinirler. En az bir öğünü ailece yiyip beslenme saatlerinden zevk almasını sağlayabilirsiniz. Sofrada pozitif bir ortam oluşturmanız ve çocuğunuzu da konuşmalarınızın bir parçası yapmanız buna yardımcı olacaktır.

Gelişimi için tüketmesi gereken besinler konusunda çocuğunuzu zorlamamanız önemlidir. Çocuğunuz için en etkili öğrenme yöntemlerinden birisi sizin beslenme şeklinizi gözlemlemesidir. ¨Bu yiyecek senin yaşına uygun değil¨ cümlesi yerine ¨Bu bizim için sağlıklı bir seçim değil¨ demeyi tercih edebilirsiniz. 

Bu yazımızda çocuklarda beslenmenin önemi ve uygulanabilecek yollara değindik. Şimdi sıra çocuğunuzla birlikte sağlıklı tarifler hazırlamakta. Ailece severek yiyeceğiniz yemek reçetelerine ¨Zeytinyağlı Tarifler¨ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Mutfağınızdan neşe ve sağlık eksik olmasın. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar