Çocuklara Doğa Sevgisi Kazandırmanın 3 Yolu

Çocukluk denildiğinde birkaç nesil öncesinin zihininde daha farklı anılar canlanıyordu. Sokakta geçirilen, yani taş ve toprağın bir oyuncak yapmaya yettiği zamanlardan bahsediyoruz. Günümüzde ise ekran kullanımındaki artış ve kalabalık şehir yaşantısı, çocukların dış dünya ile tanışmalarını giderek zorlaştırıyor. Buna bağlı olarak da çocukların doğa ile bağ kurma, hayvanlara empatiyle yaklaşma ve çevre bilinci geliştirme şansları azalıyor. 

Günümüzde çocuklara doğa sevgisi kazandırmak artık anne babaların elinde. Hem gelişimini desteklemek hem de geleceğin yetişkin bireyi olarak çocuğunuza çevre bilinci kazandırmak için yapabileceklerinizi derledik. İşte, ¨Çocuklara doğa sevgisi nasıl kazandırılır?¨ sorusunun eğlenceli cevapları:

1. Doğayı Gözlemleme Fırsatı Verin

Doğa ile iç içe olmak denildiğinde ormanda yürüyüş ya da kamp gibi aktiviteler akla gelir. Elbette bunlar çocuklar için harika keşiflerde bulunma fırsatı sunar. Ancak gerek mesafelerin fazla oluşu, gerek zaman bulamama gibi nedenlerle bu gibi aktiviteleri sıkça yapma imkanı bulamayabilirsiniz. Yaşadığınız yerin şartlarına bağlı olarak çocuğunuzun doğa ile tanışması için şunları yapabilirsiniz:

  • İlk adım olarak çocuğunuzun her gün açık havada, serbest oyun zamanı geçirmesine imkan verebilirsiniz. Atölye, oyun grubu gibi oyun şeklini belirleyen etkinlikler dışında çocuğunuzun çimlere dokunup yerden aldığı doğal malzemeleri bir oyuncağa dönüştüreceği serbest oyun zamanları tanıyabilirsiniz.
  • Hafta sonu bir gününüzü çocuğunuzla doğa gözlemine ayırabilirsiniz. Yaşına göre çocuğunuzla taş, kuş tüyü ya da yaprak toplayarak kendi koleksiyonunuzu yapabilir ve bunlar üzerine konuşabilirsiniz. Etrafınızda gördüğünüz hayvan ve bitkilerin isimlerini çocuğunuza öğretebilirsiniz. 
  • Ormana gitme şansınız varsa farklı kuş seslerini dinleyebilir ve büyüteçle bitki örtüsünü inceleyebilirsiniz. Topladığınız bitkileri evinizin duvarına yapıştırarak mevsim köşeleri oluşturabilirsiniz. 
  • Okuma yazma bilen çocuğunuza hayvan ya da bitki atlasları alabilirsiniz. Doğada gözlemlediğiniz bitkilerin özelliklerini atlastan okuyarak öğrenebilirsiniz. Keşiflerde bulunmak çocuğunuzu mutlu edeceği gibi doğaya karşı bu farkındalığı bir alışkanlığa dönüşebilir. 

Çocuklar için şehir ortasında ağaçlık bir park da orman kadar büyüleyici olabilir. Yeter ki ona doğayı fark etmesini sağlayacak destekte bulunun.

2. Doğal Süreçlere Tanıklık Ettirin

Çocuğunuzun bağ kurabilmesi için tabiatla aslında ne kadar da iç içe yaşadığını fark etmesi gerekir. Örneğin çocuğunuzun sebzeleri sadece marketten alınan bir yiyecek yerine aynı insanlar gibi bir yaşam döngüsüne sahip canlı olarak görmesi doğaya değer vermesini sağlar. 

Doğal yaşama değer vermesini sağlayacak bu bilince sahip olması için çocuğunuzun doğal süreçleri gözlemlemesini sağlayabilirsiniz. Peki, ekim dikim yapabileceğiniz bahçeniz yokken bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Gelin, buna çocuğunuzun evde sıkça gördüğü iki gıdadan örnek verelim: Zeytin ve zeytinyağı.

¨Zeytin doğal bir gıdadır.” ya da “Zeytinyağı meyve suyu gibi üretilir.¨ gibi ifadeleri söylemek çocuğunuzun bu yiyeceklerin önemini anlamasını sağlamayabilir. Ancak çocuğunuzla şunları yaparak ona bu bilinci verebilirsiniz:

  • İstanbul’da yaşıyorsanız öncelikle Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Müzede yer alan buharlı zeytinyağı fabrikası bölümü çocuğunuzun zeytinden zeytinyağının elde edildiğini anlamasına yardımcı olur. Ege’de yaşıyorsanız da bir zeytinyağı fabrikasını gezebilirsiniz. 
  • Zeytin ağacının nasıl uzun ömürlü ve değerli bir ağaç olduğunu anlatmak için çocuğunuza Şubadap’ın Zeytin Ağacı isimli şarkısını dinletebilirsiniz. Doğa bilincini aşılayan bu tip çocuk şarkılarını dinleterek daha minik bir bebekken çocuğunuzda farkındalık oluşturabilirsiniz.
  • Çocuklar için yılın en eğlenceli zamanlarından biri olan tatilde anıt zeytin ağaçlarının bulunduğu bir yöreye uğrayabilirsiniz. Kollarıyla sarılamayacak kadar büyük anıt ağaçlara dokunmak çocuğunuz için büyüleyici olabilir. 
  • Bir diğer seçenek de okulların ara tatil döneminde yani kasım ayında zeytin hasadına katılmak. Zeytin hasadına katılmak; çocuğunuzun toprağa verilen emeği görmesini, ağacın değerini kavramasını ve gıda tüketimi konusunda bilinç kazanmasını sağlayabilir. 
  • Doğum gününde çocuğunuza bir zeytin fidanı hediye edebilirsiniz. Böylece bitkilerin büyümesinin zaman ve emek istediğini kavrayabilir. 

Tüm bu örnekleri bitki ya da hayvanın türüne göre çeşitlendirmek sizin elinizde.

3. Hayvanlarla Bağ Kurdurun

Masada yürüyen bir karıncadan bahçe duvarındaki bir kertenkeleye kadar tüm canlıları çocuğunuz için bir arkadaş haline getirebilirsiniz. Öncelikle zararsız olduğu müddetçe hayvanlardan korkulmayacağını çocuğunuza göstermeniz önemlidir. Rol model olarak yani hayvanlara değer verip onlara çekinmeden yaklaşarak çocuğunuzun da hayvanlarla rahat iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla hayvanları gözlemlemeyi keyifli bir oyun haline de getirebilirsiniz. Varsa bahçenizdeki kedi, kirpi ya da kaplumbağaya bir yaşam alanı oluşturabilir ve onları besleyebilirsiniz. Hayvan bakımını daha kontrollü bir şekilde yapmak istiyorsanız böcek gözlem kitleri kullanabilirsiniz. Örneğin kit içerisindeki ipek böceği ya da uğur böceği larvalarının bakımlarını çocuğunuza verebilirsiniz. Çocuğunuz hem hayvan bakımının sorumluluğunu üstlenir hem de onların yaşamına değer vermeyi öğrenir. 

Çocuğunuza doğa sevgisini aşılamak, çevrenin geleceğini korumak için atabileceğiniz önemli adımlardandır. Çocuğunuz çevreye karşı duyarlı bir birey haline gelmenin yanı sıra tabiat ile bağ kurarak daha huzurlu ve özgüvenli bir gelişim süreci geçirebilir.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar