Bilgelik ve Zamansız Güzelliği Anıt Ağaçlar Projesi ile Keşfedin

Zeytin ağaçlarına 140 yılı aşkın süredir gözümüz gibi baktığımızı biliyorsunuz. Peki, yüzyıllardır topraklarımızda yaşamını sürdüren ve bize hayat bağışlayan tüm zeytin ağaçlarını kucakladığımızı da biliyor muydunuz? 

Evet; kimi 1100, kimi 700 yaşında olan bu kadim zeytin ağaçlarını Anıt Ağaçlar Projesi ile tespit ve tescil ediyoruz. Gözümüz Gibi Bakıyoruz projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu emek yüklü çalışma ile zeytin ve zeytinyağı kültürünü gelecek kuşaklara da ulaştırmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki zeytin ağacı; dalı, gövdesi, meyvesi ve altın sıvısıyla geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanlık için eşsiz bir değer olmaya devam edecek. 

Yüzyıllardır varlığını sürdüren anıt ağaçların çevresel sürdürülebilirlik için de önemli bir sembol olduğunun altını çizmek istiyoruz. Gözümüz gibi baktığımız anıt ağaçlar ile gelecek nesillere daha iyi bir yaşam imkanı sunacağımıza inanıyoruz. Sizi de Anadolu’nun tarihine tanıklık eden bilge zeytin ağaçlarını incelemeye davet ediyoruz. Gözümüz Gibi Bakıyoruz projesine tanıklık etmeden önce anıt ağaçlar ile ilgili biraz bilgi edinmeye ne dersiniz?

Anıt Ağaç Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yaşı, çapı, yüksekliği, estetik görünümü ve taşıdığı kültürel değer bakımından kendi türlerinden ayrılan ağaçlar anıt olarak nitelendirilir. Anıt ağaçlarda yaş önemli bir kriter olsa da ağacın yöre halkı için değer taşıması, tarihi bir olaya tanıklık etmesi ya da estetik açıdan etkileyici oluşu da ona anıt niteliğini kazandırabilir. Bu yüzden anıt ağaçlar; boyutsal, tarihi, folklorik ve mistik olmak üzere dört sınıfta incelenir. 

Mesela sizi keyifli bir yolculuğa çıkaracağını tahmin ettiğimiz dijital anıt ağaç rehberimizde Cunda Adası – Namık Kemal Mahallesi’nde bulunan 770 yıllık ağacın, kökten itibaren içinin boşalmasıyla ikiye ayrılmış büyüleyici gövdesini görebilirsiniz. 

Kim bilir hem estetik hem de yaş bakımından anıt sıfatını hak eden bu ağacın hikayesini seyahatlerinizden birinde Cunda yerlilerinden dinlersiniz. Hatta biz bazılarını sizin için derledik. Ayvalık Mutluköy’deki 1100 yıllık zeytin ağacını Bekçi Fadıl Bey’den dinledik. Bu ağaçtan zamanında 6 çuval, yani 600 kg zeytin alındığı için ağacın halk arasındaki adı Koca Delice imiş.

Anıt Ağaç Projesi ile Yeni Keşiflerde Bulunun

Yüzyıllardır mitoloji, efsane ve edebiyatın konusu olan zeytin ağacına yönelik farkındalık oluşturmak için yola çıktık. Ayvalık’tan başlayarak tespit ettiğimiz tüm anıtsal zeytin ağaçlarının bilgilerini sizinle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Anıt zeytin ağaçlarının tüm özelliklerine ulaşabileceğiniz dijital deneyim bölümünü inceledikten sonra bugüne kadar belki de fark etmeden yanından geçtiğiniz bu kadim ağaçları rotanızın bir parçası yapabilirsiniz. Bilgeliğe ulaşma yolundaki serüveninizi daha kolay hale getirmek için tespit ettiğimiz tüm ağaçların detaylı adres tarifini sizinle paylaştık. Detaylı dememizin haklı bir nedeni var. Örneğin Ayvalık Sakarya mahallesindeki 560 yıllık ağaca ulaşmak için şu yolu takip edebilirsiniz: ¨Çanakkale-İzmir kara yolu üzerinde Keremköy tabelası geçildikten sonra sağ tarafta kızılçam ağaçlarının bulunduğu tepeden sonraki ilk toprak yola girilerek geriye doğru Kocatepe yönüne ilerlendiğinde Kambur Çam mevkiine ulaşılır. Ağaç, 3 adet çamın bulunduğu bu konumdan 50 metre doğuda yer alır.¨

Tüm Türkiye’nin faydalanabilmesi için kolay ulaşılabilir olmasına özen gösterdiğimiz Anıt Ağaç Projemizi incelemek için aşağıdaki sanal tur bölümünü inceleyebilirsiniz. Hazırsanız şimdi sıra, Türkiye’nin en yaşlı, estetik ve değerli zeytin ağaçları ile tanışmakta. 


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar