Mutluluğun Sırrı: Akdeniz Tarzı Yaşam

akdeniz tarzı yaşam

Akdeniz insanı dendiğinde akla öncelikle portakal ve limon bahçeleri ile denize yakın yaşayan mutlu kişiler gelir. Elbette Akdeniz’in tazeleyici ikliminin yaşam kalitesine etkisi büyüktür. Ancak coğrafya insanının mutluluğu sadece buna bağlı değildir. 

Akdeniz tarzı yaşam olarak adlandırılan hayat rutinleri bu bölgenin mutluluk iksirlerinden. Siz de hayat ne getirirse getirsin hep mutlu olmak istiyorsanız yaşamınızda birkaç küçük ama etkili değişiklik yapabilirsiniz. İşte Akdeniz insanının mutluluk sırları:

Sakin Bir Yaşama Adım Atın

mutluluğun sırrı

Boş kaldığınız anda ne yapacağınız hakkında endişe duyuyor ve yatağa girdiğinizde ertesi gün yapılacakların kaygısıyla uykuya dalıyorsanız size bir haberimiz var: Yalnız değilsiniz. Yaşadığımız yüzyılın insan yaşamı üzerindeki etkilerinden birisi de her şeyi hızlandırmasıdır. Gün biter ama aklımızın ucunda hep yetişmemiş bir iş kalır. 

Bu hız ve telaş çağına karşı ilk duruş İtalya’da 1980’lerde Slow Food hareketi ile başladı. Fast food kavramına bir karşı duruş olan slow food, bir mecburiyet haline gelen yemeği hayattan zevk alma saatine dönüştürmeyi amaçladı. Ardından Cittaslow yani yavaş şehir anlayışı tüm dünyaya yayıldı. 

Akdeniz’in yaşam enerjisi dolu bu ülkesinde başlayan yavaşlama hareketinin etkileri günümüzde de devam ediyor. Nasıl mı? Ev yapımı sirke, ekşi mayalı ekmek, seramik yapımı, meditasyon gibi odaklanmaya ve el ile üretime dayalı trendler sizin de dikkatinizi çekmiş olabilir. Peki günlük yaşamdan zevk alıp mutluluğu yakalamak için neler yapılabilir? Sakinliği tadıp bir Akdeniz insanı neşesi ile gökyüzüne bakmanızı sağlayacak adımlar şunlar:

  • Günlük rutinleri bir zevke dönüştürebilirsiniz. Sabah aceleyle içtiğiniz kahve yerine daha erken uyanıp meditasyon yapabilirsiniz. Ardından kendi mutfağınızın baristası olup zevkli bir kahve yudumlayabilirsiniz. Günün geri kalanı çok yoğun olsa bile güne huzur ve dinginlik ile başlamanız daha az stres yaşamanıza yardımcı olur.
  • Yemekleri sevdiklerinizle birlikte yemeye özen gösterebilirsiniz. Bir İtalyan ailesi gibi her pazar kalabalık bir masa etrafında yemek yemeniz gerekmez. Sadece bir öğünü bile dostlarınızla yemeniz yavaşlamanıza, yediğiniz yemeklerden ve yemek saatinden keyif almanıza yardımcı olur.
  • İspanya ya da Girit’te insanların yüzyıllardan beri düzenli olarak spor yaptığını söyleyemeyiz. Size de şimdi başlayıp 1 yıl sonra bırakacağınız bir spor salonu üyeliği tavsiye etmeyeceğiz. Bunun yerine iş yeri, fırın, market gibi günlük olarak gittiğiniz yerlere yürümenizi ya da bisikletle ulaşmanızı öneririz. Kulaklık ile müzik dinleyerek hareket etmek yerine çevrenizi duymayı ve yaşamı kucaklamayı deneyebilirsiniz.
  • Haftanın bir gününü ekransız zaman olarak belirleyebilirsiniz. Dikkat dağıtıcı etkenlerin olmadığı bir günü hobilerinize ayırabilirsiniz. Hatta yaşamın güzelliğini fark etmek için biraz sıkılmak gerektiği de tavsiye ediliyor. Zen Budist Thich Nhat Hanh, bu durumu şöyle ifade ediyor: ¨Hiçbir şey yapmamak, sadece kendimizden ve etrafımızdakilerden zevk almak çok derin bir uygulamadır. Çünkü hepimizin içimizde bizi sürekli olarak bir şeyler yapmaya iten bir enerji var. Oturamayız, uzanamayız, eğlenemeyiz veya güzel gökyüzünün tadını çıkaramayız. Bir şey yapmıyorsak, dayanamayız.”
  • İyi bir gece uykusunun insan sağlığına yararları bilinir. Bir de İspanya ya da İtalya insanı gibi öğlen kısa bir uyku uyuyup tazelenmeyi deneyebilirsiniz. Tüm gün stres ve yorgunluk biriktirmemek daha pozitif hissetmenize yardımcı olabilir.
  • En son ne zaman canlı müzik dinlediniz? Kendinizi bir tiyatro oyuncusunun rolünde kaybetmeyi, bir tablo içerisinde kaybolmayı bir rutin haline getirerek sanatın iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz.

Beslenmeniz Yaşamınızı Desteklesin

mutluluğun sırrı

Akdeniz stili yaşam ve mutluluk ilişkisinde beslenme de önemli bir yer tutar. Taze meyve ve sebze, tahıl ve zeytinyağı tüketimine önem veren Akdeniz beslenme modeli dinç hissetmenize yardımcı olur. 

Akdeniz insanı denildiği zaman yüzündeki derin kırışıklıklara yani uzun bir yaşama rağmen heyecan dolu insanlar akla gelir. Akdeniz insanının uzun yaşam ve zindelik sırlarından birisi Akdeniz beslenme piramitidir. Forbes dergisinde bahsi geçen bilimsel araştırmaya göre taze meyve sebze, zeytinyağı ve tahıl yiyen kişiler şekerli gıda ve fast food tüketenlere göre daha çok daha mutlu. 

Özellikle yağ asitleri bakımından zengin sağlık yağlar yani zeytinyağı ve Omega-3 kaynağı balık tüketmenin bu etkiyi yapabileceği belirtiliyor. Akdeniz diyetinin faydaları ve bu beslenme tarzını nasıl uygulayabileceğinizi ise ¨Sağlıklı Beslenmenin Sırrı: Akdeniz Diyeti¨ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.


Sosyal medyada paylaşın

Ara

 

Popüler Yazılar

 

Benzer Yazılar